Vážení rodičia!
Nič sa nedá robiť, s míľovými krokmi sa blíži 30.jún a akosi sa zvyšuje nervozita a niekedy aj agresivita.
V každom prípade, za každých okolností si musíme priznať svoje práva ale aj povinnosti a svoje omyly. Ak sa žiakovi nedarí, nájde sa rodič, ktorý namiesto toho, aby svoju ratolesť prinútil svedomite sa učiť a slušne sa správať, hľadá nedostatky všade u každého, len nie u svojho dieťaťa, alebo u seba.
Ospravedlňujem sa rodičom, s ktorými je spolupráca vynikajúca a ktorí svoje deti vychovávajú k pracovitosti a slušnosti.
“Vzťah medzi rodinou a školou sa historicky menil a vyvíjal. Škola bola spočiatku veľkou autoritou, no rastom vzdelanosti sa pre mnohých stáva dokonca až verejným nepriateľom. Každý škole rozumie, každý vie ako to treba robiť, každý by to robil lepšie ako samotní učitelia. Na druhej strane učitelia hovoria, že sú to hlavne rodičia, kto sa má o deti starať a vychovávať ich, veď oni sú za ne zodpovední.“
A potom sa nájde rodič, ktorý cestou žiackej knižky oznamuje učiteľovi čo ako učiť. Prijali by ste vážení rodičia aj Vy kritiku od učiteľov na Vašu prácu?
Rád by som váženým rodičom upriamil pozornosť na zákon č. 245/2008 O výchove a vzdelávaní – školský zákon, § 144- Práva a povinnosti dieťaťa, žiaka a jeho zákonného zástupcu, predovšetkým body 4,7-10, kde sú uvedené povinnosti rodiča (zákonného zástupcu) žiaka.
„Čo chce dosiahnuť rodič? Aby jeho dieťa bolo šťastné, úspešné a vzdelané. A čo chce dosiahnuť škola u svojho absolventa? Aby bol šťastný, úspešný a vzdelaný.“
Mojím najväčším prianím je mať dobré vzťahy s rodičmi, aby naša komunikácia prebehla slušne, na úrovni z oboch strán. Aby sa to skutočne stalo, musíme vychádzať v ústrety rodičom my, učitelia, lebo väčšina rodičov nám dôveruje a častokrát „býva rodič vo výchove bezradný, prípadne k dieťaťu nekritický. Kvalifikovaným odborníkom na výchovu i vzdelávanie je v tomto vzťahu práve učiteľ.“
Nemám záujem na znížených známkach zo správanie, ani na opakovaní ročníka, mojou prioritou je však zodpovedná práca, snaha o dobré výsledky a slušnosť z oboch strán. Učenie vyžaduje snahu o dobrý výsledok tak zo strany učiteľa ako zo strany žiaka. Jednostranná snaha neprinesie očakávaný výsledok.
Žiak je tu preto, aby sa učil a učiteľ aby učil. Bez vzájomnej spolupráce nie sú výsledky a Vaše dieťa je na takej škole, ktorá výsledky dosahuje.
Ak škola, ktorá v rámci Nitrianskeho kraja spomedzi možno 200 plnoorganizovaných škôl v hodnotení predmetových olympiád a postupových súťaží získa prvé miesto, je to dobrá alebo zlá škola? Ak učiteľ vyžaduje od žiaka vedomosti je to dobré, alebo zlé?
Ak v celoslovenskom testovaní z matematiky dosiahne škola výsledky o 5,59 % lepší ako je celoslovenský priemer, je to dobré, alebo zle? Chcete dieťa dobré, slušné, snaživé? Tak nám pomáhajte! Stojte pri učiteľovi a verte, že žiadny učiteľ nechce žiakovi krivdiť.
Ak sa zistí, že žiak cez prestávku v zatvorenej triede (keď spolužiačky strážia robí hlúposti, ktoré môžu mať nepríjemné následky a pri zistení skutočnosti rodič ospravedlňuje svoje dieťa, je učiteľ vinný?
Ak by si žiak v tomto prípade po neposlúchnutí učiteľa ublížil je vinný rodič alebo učiteľ?
„Na oboch stranách, na strane rodiča i učiteľov treba odstrániť strach niečo povedať a opýtať sa. Trénovať sa v počúvaní, dokázať slušne vyjadriť svoj názor a prijať názor iného. Majme na pamäti slová sociologičky Zuzany Kusej : Umenie starať sa vo vzájomnom styku aj o sebaúctu druhých sa nazýva takt. Kde sa ľudia urážajú a zahanbujú mizne záujem spolu komunikovať, spolupracovať a udržiavať spoločnosť.“
Verte, že v každom našom kroku je snaha o výchovu a vzdelávanie žiakov. Vašich ale aj našich detí. Keby sme neboli takí, akí sme, Vaše dieťa (naše dieťa) by nezískalo prvé miesto v celoštátnej súťaži Šaliansky Maťko a nemalo by fotografiu s pánom prezidentom, ani by nebolo druhé miesto v celoštátnej súťaži ...a slovo bolo u Boha...! a radosť rodičov týchto detí, vyučujúcich a celej školy a mnoho ďalších popredných umiestnení v okresných (obvodných) a krajských kolách rôznych súťaží.
Pre každý predmet platia učebné osnovy, obsahový a výchovný štandard. Je povinnosťou každého učiteľa plniť obsah týchto dokumentov.
V každom prípade Vás žiadam o spoluprácu a pochopenie. Na každú slušne prednesenú otázku veľmi rád odpoviem a spolu s mojimi spolupracovníkmi sa teším na prácu so snaživými, slušnými a ctižiadostivými žiakmi a ich rodičmi.
S úctou PaedDr. Ivan Rőhman
Citáty z časopisu Dobrá škola, č.09/máj 2013.