Etwinning projekt Farebné emócie úspešne napreduje
eTwinning je obľúbeným virtuálnym projektom a skutočným prínosom pre moderné vzdelávanie v 21. storočí. Program sa zameriava na podporu využívania moderných informačných a komunikačných technológií za účelom vytvorenia partnerstiev európskych škôl . S eTwinnigovými projektmi má naša škola skúsenosť už niekoľko rokov. Prinášajú so sebou zábavu, ako aj množstvo nových zručností.
Náš eTwinning projekt s názvom Colourful Emotions trvá od októbra 2024 do konca marca 2025. Zapájajú sa doň partneri z Talianska, Ukrajiny a Českej republiky. Komunikačným jazykom projektu je angličtina. Ako už názov napovedá, ide o projekt zameraný na psychickú pohodu žiakov, na učenie sa pochopenia svojich emócií, ako aj emócií iných žiakov. Do projektu sme zapojili vybraných žiakov z 8.a triedy. Po získaní rodičovských povolení sme zatiaľ spolupracovali sna viacerých výzvach. V októbri sme pracovali na zoznamovacích aktivitách a naučili sme sa vytvárať logo v aplikácií WordArt. Deti si pri tom zažili veľa zábavy a zároveň spoznali kamarátov z partnerských krajín. Obrázky boli vytvorené v tvare obľúbenej veci či zvieraťa a vo farbách, ktoré vystihovali emóciu daného dieťaťa. Cieľom projektu je každý mesiac sa zamerať na inú emóciu a pracovať s ňou, následne o nej diskutovať na medzinárodnom online stretnutí. V novembri sme sa zamerali na tému šťastie. Na túto tému žiaci vypracovali projekty, kde opisovali svoje šťastné zážitky. Okrem toho si deti viedli farebný záznam každodenných emócií, kde každá farba predstavovala inú emóciu. Výber farieb bol ponechaný na samotné deti. Na konci mesiaca svoje pocity zhodnotili. Čo prevažovalo? Bol som väčšinou smutný či ľahostajný a pod. ?V decembri sme podrobne rozobrali tému smútok. Okrem toho, že sme rozmýšľali, čo nás rozosmúti, kreslili sme na plagáty, čo nám pomáha, keď sme smutní. Následne sme o tom diskutovali na fóre na eTwinning portáli. V janurári sme podrobne rozobrali tému hnev. Vypĺňali sme dotazníky, čo nás hnevá a hlavne aké stratégie využívame na riešenie hnevu, ktoré z nich sa nám osvedčili. Februárovou témou je strach na ktorom ešte pracujeme.
Naším výsledným produktom je elektronická kniha, na ktorej sa podieľajú všetky partnerské krajiny. Je to vymyslený príbeh psíka a mačičky, ktorí prežívali dobrodružstvá a rôzne emócie keď ich majitelia opustia. Na písaní príbehu sa striedajú žiaci z partnerských krajín. Kniha je ešte stále v štádiu rozpracovania, sme zvedaví, ako deti vymyslia záver príbehu.
Spájame výučbu angličtiny, informačných technológií a psychohygieny. Žiaci sa v tomto projekte učia aj množstvo IT zručností, napríklad vytvárať video o škole, logo projektu, vytvoriť príbeh vo forme e-knihy z fotiek či zábavné elektronické puzzle, dotazníky a pod. Z hľadiska zdravého psychosociálneho vývoja sa deti naučili sledovať svoje emócie a zaznamenávať ich rôznymi formami, kde farby slúžili ako indikátor emócie, od toho aj názov Farebné emócie. Emócie sme si aj kreslili. Všetky výtvory sú umiestnené v bezpečnom prostredí eTwinning platformy. Písali sme projekty na témy emócií a vo fóre na platforme sa žiaci vyjadrujú k tomu, kto a čo im pomáha zvládať náročné emócie. Utužujeme kolektív a učíme sa pracovať na úlohách, ktoré nás posilňujú vo vedomí toho, že zvládneme viac, ako si v skutočnosti myslíme. Čo je ale najdôležitejšie, získavame zážitky, na ktoré budeme ešte dlho spomínať. Tešíme sa na ďalšie výzvy v rámci tohto aj budúcich eTwinning projektov.
PhDr. Gabriela Čásarová, PhD.