• Čo je  školský parlament?

Školský parlament je samosprávna skupina žiakov, ktorí ako zástupcovia svojich spolužiakov vyjadrujú ich názory a záujmy na pôde parlamentu našej školy. Je to medzičlánok medzi učiteľmi a žiakmi. Snaží sa riešiť otázky, ktoré sa týkajú nás všetkých, aby sme sa cítili na našej škole ešte lepšie.

Aké je poslanie školského parlamentu?

• spolupráca žiakov a pedagógov pri utváraní i realizácií plánov spoločnej činnosti,
          • aktívna účasť žiakov na spoločenských podujatiach ich priamou aktivitou na výbere, príprave, realizácii i hodnotení podujatia,
          • pomoc pri športových, kultúrnych a zberových akciách,
          • získavanie návrhov a podnetov z tried prostredníctvom ich zástupcov,
          • riešenie požiadaviek a pripomienok  žiakov,
          • získavanie návrhov a podnetov z tried prostredníctvom ich zástupcov,
          • riešenie požiadaviek a pripomienok  žiakov,
          • formovanie a posilňovanie vzťahov medzi žiakmi, medzi žiakmi a učiteľmi,
          • komunikácia s vedením školy,
          • zverejňovanie informácií a aktualít o žiackom parlamente.

Čo sa žiaci učia v rámci jednotlivých činností a aktivít školského parlamentu?

• verejne vystupovať,
          • vhodne argumentovať svoje názory i názory rovesníkov z tried,
          • niesť istú mieru zodpovednosti za život vo svojej škole,
          • podporiť svoju sebadôveru, samostatnosť, tvorivosť,
          • zapájať sa do užitočných aktivít a rôznych súťaží,
          • vzájomne komunikovať, spolupracovať,
          • rozvíjať organizačné schopnosti,
          • kriticky posudzovať,
          • rozvíjať svoj talent, záujmy, osobnosť,
          • chápať význam poriadku, disciplíny a systematickosti v práci,

Školský parlament

Predsedu školského parlamentu volia na prvom zasadnutí školského parlamentu členovia školského parlamentu tajným hlasovaním z členov školského parlamentu. Na zvolenie predsedu školského parlamentu sa vyžaduje nadpolovičná väčšina hlasov všetkých členov školského parlamentu.

Školský parlament

- sa vyjadruje k podstatným otázkam, návrhom a opatreniam školy v oblasti výchovy a vzdelávania,

- sa podieľa na tvorbe a zabezpečení dodržiavania školského poriadku,

- zastupuje žiakov vo vzťahu k riaditeľovi, vedeniu školy a predkladá im svoje stanoviská a návrhy,

- podporuje rozvoj žiakov podieľaním sa na príprave neformálnych aktivít a podujatí.

Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. januára 2022

Žiacke školské rady ustanovené podľa predpisov účinných do 31. decembra 2021 sa považujú za školské parlamenty podľa predpisov účinných od 1. januára 2022.“.

( z 488/2021 Z. z.Časová verzia predpisu účinná od 01.01.2022)