• Usmernenie k dotovaným obedom, platbám za stravovanie, režijným nákladom a k dotáciám na podporu výchovy k stravovacím návykom žiaka navštevujúceho ZŠ Pribinova 1, Zlaté Moravce

• Smernica sa vydáva v súlade so zákonom č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálny vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorý sa týka dotácie na stravu a nadobúda platnosť od 01.09.2019.  V súlade so schváleným VZN Mesta Zlaté Moravce č. 5/2019 o výške príspevkov na čiastočnú úhradu nákladov v školách a školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Zlaté Moravce zo dňa 20.06.2019 s účinnou platnosťou od 01.07.2019.

Dotácia na podporu výchovy k stravovacím návykom podľa § 4 ods. 6 zákona č. 544/2010 o dotáciách sa  dotácia poskytuje vo výške 1,20 € a to :

1/ Za každý deň, v ktorom sa dieťa / žiak zúčastnilo výchovno- vzdelávacieho procesu v Základnej škole a odobralo obed. V prípade choroby dieťaťa/ žiaka je možnosť v prvý deň obed odobrať do obedára, ostatné dni je zákonný zástupca dieťa/ žiaka povinný odhlásiť svoje dieťa z obedov.

2/ V prípade neodhlásenia zákonný zástupca platí plnú sumu obedu a to vo výške určenej finančným pásmom. Z tohto dôvodu Mesto Zlaté Moravce vo VZN č .5/2019 zo dňa 20.06.2019 podľa čl. IV ods. 4 písm. c, určilo jednorázový príspevok na stravovanie vo výške 15.-€. Zúčtovanie finančného príspevku sa bude realizovať 1- krát ročne, alebo podľa jej čerpania. V prípade vyčerpania finančného príspevku je zákonný zástupca povinný opätovne uhradiť 15.- €. V prípade neuhradenia príspevku stravníkovi nebude poskytnutá strava.

3/ Pri dodržaní  podmienok na priznanie dotácie 1,20.-€ na výchovu k stravovacím návykom dieťaťa podľa zákona č. 544/2010 Z.z. o dotáciách v pôsobnosti MPSVaR SR bude jednorázový príspevok na stravovanie 15.-€ v plnej výške vrátený zákonnému zástupcovi dieťaťa/ žiaka.

4/ Zákonný zástupca  je povinný včas odhlásiť svoje dieťa/ žiaka z obedov , t.j. 24 hod. vopred, prípadne maximálne do 7.00 hod. nasledujúceho dňa a to:

a/ telefonicky  037/64 260 57

b/ osobne

c/ na stránke školy , cez aplikáciu Školská jedáleň

5/ Zákonný zástupca dieťaťa/ žiaka dopláca alikvótnu čiastku na stravu vo výške nákladov na nákup potravín podľa finančného pásma a vekovej kategórie. Od 01.09.2019  Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vydalo nové finančné pásmo.

Poplatky pre rodičov podľa 2 finančného pásma:

Obed v €

Poplatok na stravu

s dotáciou

od rodičov

Poplatok na stravu bez dotácie

stravníci od 6- 11 rokov

stravníci od 11- 15 rokov

Zamestnanci ZŠ a iné fyzické osoby

1,33 + skutočné réžijné náklady podľa prepočtu

6/ Zákonný zástupca dieťaťa/  žiaka Základnej školy / aj na dieťa , na ktoré je poskytnutá dotácia na podporu výchovy k stravovacím návykom/ od 01.09.2019 prispieva na čiastočnú úhradu réžijných nákladov vo výške 3.-€ za mesiac. Tento príspevok je povinný stravník zaplatiť v plnej výške, keď odobral aspoň jedno hlavné jedlo v mesiaci. Réžijné náklady je potrebné uhradiť do 10. septembra za mesiace september- december - 12.-€, január- jún - 18.-€

7/  Príspevok na úhradu réžijných nákladov pre zamestnancov základných škôl a iných fyzických osôb sa určuje podľa skutočných nákladov na jedno hlavné jedlo, a to minimálnou sumou 1.-€. Konkrétnu výšku príspevku na úhradu réžijných nákladov určí riaditeľ školy na základe prepočtu réžijných nákladov za predchádzajúce kalendárne obdobie, pričom nie je potrebný súhlas zriaďovateľa.

8/ Ak dieťa/ žiak neodobralo stravu z dôvodu, že mesto ako zriaďovateľ nezabezpečilo diétne stravovanie podľa osobitého predpisu dieťaťa / diabetes, celiakia, šetriaca diéta/  u ktorého podľa posúdenia odborného ošetrujúceho lekára / dlhodobé liečenia/ zdravotný stav vyžaduje osobitné stravovanie, poskytnutú dotáciu zriaďovateľ vyplatí  bezhotovostným stykom na bankový účet zákonnému zástupcovi. Dotácia bude vyplácaná len za tie dni, ktoré sa dieťa/ žiak zúčastnilo výchovno- vzdelávacieho procesu, štvrťročne, na základe evidencie dochádzky v Základnej škole. Dieťa/ žiak tiež prispieva na čiastočnú úhradu na réžijné náklady.

Vypracovala:  PhDr. Iveta  Dallošová                           Schválila: Mgr. Lenka Herdová

vedúca ŠJ                                                                 riaditeľka ZŠ

Na stiahnutie:

Oznam_o_dotaciach_na_stravu_1(1).docx