Ďakujeme za pomoc:
Zabezpečili nádrže: pán primátor a viceprimátor mesta ZM.
Finančný sponzorský dar: rodina Ondrišová, rodina Karáčová, Marián Kúsek a viacerí anonymní darcovia.
Vybudovanie zelených striech a vertikálnej zelene: Miroslav Rajnoha, Radoslav Jurczak, Vladimír Vencel, Peter Borčin, Tomáš Rajnoha, Ľubomír Čaládik, Vladimír Šimkovič.
Darcovia paliet: Anita Gráczová, Monika Čikkelová, p. Švecová a iní.
Tvorba tabule do parku: Branislav Rusnáčik.
Sadenice jahôd: Marianna Tonkovičová.
Voda pre našu budúcnosť
Pribinka v projekte Voda pre našu budúcnosť
Projekt Voda pre našu budúcnosť realizujeme v spolupráci s programom Zelená škola (CEEV Živica) s podporou značky Finish.
Klimatická kríza so svojimi dôsledkami významne zasahuje do života na Slovensku. Deficit zrážok je vážnym problémom súčasnosti, napríklad v júli 2019 zasiahlo sucho až 90 % územia Slovenska. Na úrovni jednotlivcov sa dajú urobiť opatrenia, vďaka ktorým môžeme efektívnejšie zadržiavať a využívať zrážkovú vodu.
O tom, ako tieto opatrenia realizovať, sa dozvedel náš akčný tím na trojdňovom kurze vo Vzdelávacom centre v Zaježovej.
Kurz bol prvým z piatich krokov projektu Voda pre našu budúcnosť, do ktorého sa zapojila naša škola. Zameraný bol na vzdelávanie v téme voda, sucho, klimatická zmena a praktické prvky v školských záhradách. Dievčatá spolu so žiakmi z ďalších šiestich škôl, vybraných v rámci celého Slovenska absolvovali veľa rôznych aktivít v prírode.
Veľmi zaujímavá bola exkurzia do dediny Slatinka a k rieke Slatinka, kde mohli pozorovať živú rieku v jej prirodzenom prostredí. Nachádza sa tam 17 typov biotopov európskeho a národného významu. Je to územie, kde bola v 70.rokoch 20.storočia plánovaná priehrada. Obyvateľstvo bolo vysťahované, ale k vybudovaniu priehrady nedošlo. Vďaka tomu, že tam dlhší čas nezasiahla ľudská ruka, sa do rieky a blízkeho lesa nasťahovali vzácne druhy živočíchov, hmyzu, vtákov a rýb. Sú tam mokrade a mokré lúky s kriticky ohrozenými druhmi rastlín aj živočíchov. Dnes je toto miesto vyhlásené za chránené územie. Bolo zážitkom vidieť ten krásny kus neporušenej prírody.
Teraz nás čaká participatívne plánovanie vodných prvkov v školskej záhrade, rovesnícke učenie na tému voda, sucho, klimatická zmena, individuálne konzultácie k vybraným prvkom a výučbe vonku s ambasádorkou projektu, termosnímkovanie povrchov školskej záhrady a využitie vo výučbe, nakoniec realizácia a vybudovanie vybraných prvkov v školskej záhrade.
Držte nám palce!
A tu je náš akčný tím, Annemarie Rosinská a Eleanor Valachová, v akcii:
Workshop s ambasádorkou Majkou
"Každý rok padajú nové teplotné rekordy, preto je dôležité vedieť zachytiť každú kvapku vody."
V projekte Voda pre našu budúcnosť sme sa posunuli ďalej a koncom apríla k nám zavítala ambasádorka projektu Mária Sendecká.
Na Majku sme sa všetci už veľmi tešili. Je to užasný otvorený človek a svojim úsmevom si nás hneď získala :)
Štvorhodinový maratón sme začali vonku zoznamovacím kruhom a hrou na pravdu. Pri hre z nás opadol aj posledný kúsok strachu a už sme vedeli, že nás čaká kopec srandy.
Po zábave sa išlo pracovať. Dostali sme satelitné snímky našej školy a okolia. V skupinách sme vyhľadávali a vyznačovali miesta, kde sa nachádza svetlo a tieň, alebo miesta na oddych a zábavu. Tento prieskum okolia školy nám neskôr veľmi pomohol pri plánovaní prvkov na zadržiavanie vody.
Celý areál školy sme si s Majkou prešli a pri každom označenom mieste nám povedala, čím je to miesto pre klímu dôležité. Už vieme, kde všade sa zadržiava voda a kde nie, aj prečo treba kosiť len 2-3krát do roka.
„Vedeli ste, že popraskaný betónový chodník vôbec nie je škaredý? Práve naopak. Je zázračný! Je úžasné ako sa nám príroda snaží dať najavo, že ona znamená pre nás ŽIVOT. Ona si vie nájsť svoje miesto aj v betónovom chodníku a prežiť.
Viete ako zistiť kam až siahajú korene stromov? Je to jednoduché, presne tak ďaleko, ako širokú má strom korunu :)
Po zmapovaní areálu školy sme sa presunuli do učebne. Tu sme hrali rôzne hry, zisťovali sme čo je pre zachytávanie vody v prírode najlepšie a ako k tomu môžeme aj my prispieť. A tak sme začali v skupinkách hľadať to najlepšie riešenie.
Vylučovacou metódou sme nakoniec mali tieto štyri riešenia:
- dažďová záhrada
- zelená strecha
- kosenie inak
- jedlý trávnikNa realizáciu sme si spoločne vybrali zelenú strechu a kosenie inak. Zvyšné dve, teda dažďovú záhradu a jedlý trávnik sme si odložili na neskôr „do chladničky“ ako vraví Majka.
Termosnímkovanie okolia školy
Ďalším krokom v projekte bolo termosnímkovanie. Čo je termosnímkovanie? Tak neváhajte a pozrite si reportáž na:
https://www.zlatemoravce.info/2023/06/pokracovanie-projektu-voda-pre-nasu-buducnost/
Rovesnícke učenie
Pre rovesnícke učenie o vode sme si zvolili hru PRAVDA/NEPRAVDA, tvorbu mapy Slovenska zo špagátov, hľadanie slovenských miest a riek a nakoniec porovnávanie satelitných fotiek miest zo súčasnosti a minulosti. Rovnaký typ hodiny sme odučili vo 4.,5. a 9.ročníku. V každej triede to bolo iné, ale najviac nás potešilo, že všetkých to bavilo. A tak sme sa veľa nasmiali, ale aj veľa navzájom naučili. Teraz už vieme, prečo je v našej rieke Zlatňanke tak málo vody napriek tomu, že koryto je široké a brehy vysoké.