Ďakujeme za pomoc:
Zabezpečili nádrže: pán primátor a viceprimátor mesta ZM.
Finančný sponzorský dar: rodina Ondrišová, rodina Karáčová, Marián Kúsek a viacerí anonymní darcovia.
Vybudovanie zelených striech a vertikálnej zelene: Miroslav Rajnoha, Radoslav Jurczak, Vladimír Vencel, Peter Borčin, Tomáš Rajnoha, Ľubomír Čaládik, Vladimír Šimkovič.
Darcovia paliet: Anita Gráczová, Monika Čikkelová, p. Švecová a iní.
Tvorba tabule do parku: Branislav Rusnáčik.
Sadenice jahôd: Marianna Tonkovičová.
Elektroodpad-dopad5
AKO to všetko začalo ......
Všetko sa to začalo výberom našej školy medzi 10 úspešných uchádzačov, Základných škôl z celého Slovenska, do piateho ročníka projektu neziskovej organizácie Živica s názvom ElektroOdpad-Dopad 5.
Všetkých 10 akčných tímov absolvovalo vzdelávací pobyt vo Vzdelávacom centre Zaježová. Strávili tam tri dni plné praktických aktivít ohľadom témy elektrospotrebičov a ich životného cyklu od ťažby surovín na ich výrobu až po ich recykláciu. A tu je náš akčný tím : Saskia Fašánková a Hana Gajdošíková, žiačky 6.b triedy.
... a nasledovalo rovesnícke vzdelávanie
Rovesnícke vzdelávanie vďaka epidemiologickej situácii nebolo vôbec jednouché naplánovať. Buď bol v karanténe náš akčný tím, alebo celé triedy. No objavilo sa pár šťastných dní a dievčatám sa podarilo odučiť celých 6 hodín v šiestom a siedmom ročníku J
... dokument VITAJTE V SODOME
Pútavý dokument o najväčšej skládke elektroodpadu a zároveň o jednom z najtoxickejších miest sveta - Agbogbloshie, Akkra a Ghana, si pozrelo 123 žiakov šiesteho, siedmeho a ôsmeho ročníka našej školy. Bol to veľmi náročný a silný príbeh života nie len dospelých, ale hlavne detí. Detí, ktoré nepoznajú čo je to šťastné detstvo plné hier, smiechu a sladkého ničnerobenia. Niektorí naši žiaci sa hnevajú, že sa musia učiť a chodiť do školy. Deti z Ghany by najradšej chodili do školy, no ony musia pracovať, aby tak pomohli rodine a prispeli na živobytie. Na tomto mieste končí ročne 250-tisíc ton elektroodpadu z celého sveta. Ilegálne. Možno aj váš smartfón.
... vyučovanie o elektroodpade
Na 29. vyučovacích hodinách sa 239 žiakov pozrelo na život elektroniky od ťažby surovín potrebných na jej výrobu, až po likvidáciu nepotrebných, nefunkčných, alebo nechcených elektrospotrebičov. Nahliadli aj do osudov ľudí, ktorí sa na výrobe a likvidácii elektroniky podieľajú a získali dôležité informácie o tom, ako sa zodpovedne a ekologicky zbaviť nefunčnej elektroniky.
"Volám sa Rahul a mám 12 rokov a bývam v Allahabade v Indii. Každý deň na koľajniciach pálim elektrické káble. Ruky mám stále čierne od gumy, ktorú strhávam z káblov. Potom pozbieram medené kúsky do vedra, premyjem ich a vysuším. Každý deň si tak zarobím asi 2 – 3 eurá. Pri pálení káblov ma obklopuje hustý čierny, štipľavý dym. Často z neho kašlem a dusím sa. K doktorovi ale nechodím. Znamenalo by to, že nemôžem pracovať, budem mať menej peňazí a moja rodina neprežije."
Na hodinách výtvarnej výchovy predviedli štvrtáci s deviatakmi úžasnú spoluprácu na príprave nástenky o elektroodpade.
Tretiaci zasa zistili...
1. ... batérie sú takmer vo všetkých modernýh zariadeniach a hračkách. Na jednej strane sú batérie užitočné a uľahčujú nám život, no na druhej strane sú aj nebezpečné a extrémne toxické nie len pre životné prostredie ale aj priamo pre ľudí. Už vedia, že ich treba odovzdávať do zberných nádob, pretože batérie obsahujú zdraviu škodlivé ťažké kovy, ktoré sa z nich na skládkach odpadu budú uvoľňovať viac ako 100 rokov a stanú sa tak hrozbou pre pôdu aj podzemné vody.
2. ... v elektro-smerovke vylúštili, že elektroodpad nepatrí do komunálu.
3. ... hračky obsahujú rôzny počet batérií. Hľadali, kde sa v nich nachádzajú a hľadali aj značku, ktorá upozorňuje, že batérie nepatria do komunálneho odpadu.
4. ... najkrajšie zistenie bolo, že najmilšie hračky sú aj tak tie bez batérií, ktoré si môžeme večer pred spaním pritúliť J
5. ... záver bádania s batériami bol veselý - preteky autíčok na chodbe za podpory detí z oboch tretiackych tried J
6. ... po víkendovom domácom audite zhodnotili, že majú doma veľmi veľa elektronických hračiek a mnohé úplne zbytočne. Počet v jednej domácnosti s jedným dieťaťom sa vyšplhal až na 41 L
... počítanie, váženie a meranie batérií
Vďaka projektu ElektroOdpad-Dopad a firme SEWA sme získali zberné nádoby nie len na drobný elektroodpad ale aj na použité batérie. A tak sme so siedmakmi jednu slnečnú stredu strávili celé tri hodiny počítaním, meraním a vážením starých batérií. Zistili sme veľmi zaujímavé čísla:
1. Do jednej nádoby sa zmestí 1410 kusov použitých batérií.
2. Jedna plná nádoba batérií váži 18,25 kg.
3. V jednej nádobe sme našli 203 kusov plne nabitých alebo len minimálne vybitých batérií, ktoré nám ešte super poslúžia v nástenných hodinách, ktorých máme na škole celkom 35 kusov. J
4. 203 kusov ešte použiteľných batérií váži rovné 2 kg.
5. Jedna plná zberná nádoba batérií je vybitá na 85,6 %
K dnešnému dňu sme už nazbierali štyri plné nádoby. Za odovzdaný elekrtoodpad a batérie získa škola od firmy SEWA a.s. športové potreby (https://www.sewa.sk/sluzby/odmeny-pre-skoly/).
... hľadanie ihly v kope sena
Najdôležitejšie pre elektrospotrebiče, je ich opraviteľnosť. A tak sa náš akčný tím vybral hľadať niekoho zručného. Veru to naozaj bolo ako hadať ihlu v kope sena. Nakoniec dievčatá objavili v 7.a hneď dvoch šikovných, zručných a pre vec zanietených chalanov, Adama Haladeja a Alexa Končála. Chlapci najradšej opravujú naozaj staré spotrebiče, rádiá, magnetofóny..., ale sú aj veľmi tvoriví a zo starých súčiastok si vyrobili plne funkčný reproduktor. Veríme, že táto teraz záľuba prerastie do budúceho povolania. A že chlapci nebudú mať núdzu o zákazky, to nám je jasné už dnes J
Nakoniec ...
... Veľká ekopátračka
Zber ELEKTROODPADU a BATÉRIÍ
Jar je už za dverami a všetkých čaká jarné upratovanie. Určite pri ňom nazriete nielen do zásuviek a skríň vo vašich izbách, ale i do pivníc či technických miestností. Nájdete tam rôzne nefunkčné alebo zabudnuté drobné elektrospotrebiče (vŕtačky, fény, kulmy, žehličky, hriankovače, rýchlovarné kanvice, tablety, notebooky, playstation, rádiá ...), káble, kábliky, nabíjačky, slúchadlá, hračky, mobily, a mnohé iné nepotrebné veci.
Ak už tieto veci nefungujú a nedajú sa použiť, opraviť ani darovať, prineste ich do školy.
V rámci projektu Elektroodpad-Dopad5 v spolupráci s CEEV Živica získala naša škola od firmy SEWA, a.s, nádoby na drobný ELEKTROODPAD a BATÉRIE. Už nemusíte tento nebezpečný odpad skladovať doma.
Dievčatá z akčného tímu už vedia, aké dôležité je, aby sme sa v budúcnosti snažili minimalizovať množstvo elektroodpadu. Ako?
- Skúste batérie vymeniť za nabíjateľné, aby ste nemuseli kupovať stále nové a nové.
- Možno netreba mať vždy nový model telefónu či inej elektroniky.
- Ak veci fungujú, prípadne sa dajú opraviť, netreba vždy kupovať nové.
- Ak už elektroniku nechcete alebo nepotrebujete, hoci je ešte funkčná, skúste ju posunúť ďalej – buď darovať, alebo predať.
Žiacke kolégium Zelenej školy