Festival vedy Európska noc výskumníkov je najväčšou celoeurópskou iniciatívou zameranou na popularizáciu výskumu a inovácií.
Cieľom podujatia je priblíženie práce vedcov, dosiahnutých výstupov a možností ich reálneho uplatnenia v každodennom živote širokej verejnosti. Zároveň je to snaha zlepšiť porozumenie o vplyve a dopade práce výskumníkov a inovátorov na životy mnohých ľudí.
Osobitým cieľom je podpora mladých ľudí pri rozhodovaní sa pre vedeckú kariéru.
Na Slovensku sa koná každoročne už od roku 2007, v posledný septembrový piatok. V tento deň sme sa aj my pridali k viac ako 25 tisíc výskumníkom a výskumníčkam z 25 krajín.
Európska noc výskumníkov 2023 bola primárne zameraná na dve témy:
- VODA – šetrenie, ochrana, čistenie, predchádzanie míňaniu zdrojov, a pod.
- UMELÁ INTELIGENCIA a jej úloha pri napredovaní ľudstva a riešení problémov, ktorým musí svet čoraz viac čeliť, so zreteľom aj na možné riziká.
Žiaci šiesteho a ôsmeho ročníka našej školy sa 29. septembra stali súčasťou tohto podujatia vďaka aktivite Vedecký kuriér. Do školy nám bol doručený balíček s nápadmi a pomôckami na realizáciu pokusov. So záujmom sme zisťovali, aké tajomstvá ukrýva voda a ako jej vlastnosti dokážu prekvapiť aj tých, ktorí si myslia, že už o nej vedia všetko. Mali sme príležitosť spoznať všetky jej fascinujúce aspekty - od nezvyčajného ohnutia prúdu tečúcej vody, cez zníženie povrchového napätia až po otázku, či je možné donútiť vodu "ísť" dokonca aj do kopca.
Ale to nie je všetko! V rámci našich experimentov sme sa dozvedeli aj o zákulisí vizuálneho klamstva. Oči nie sú vždy spoľahlivými svedkami a my sme spoznali, ako dokážu byť oklamané. Nie všetko, čo vidíme, je také, ako sa na prvý pohľad zdá!
Podujatie Európska noc výskumníkov celý deň sprevádzali priame prenosy sprievodných akcií z veľkých miest, ktoré si so záujmom pozreli naši ôsmaci.
Vďaka experimentom a zážitkovému učeniu sme si mohli vyskúšať, aká môže byť práca výskumníkov zaujímavá! Presvedčili sme sa, že výskumník musí byť tvorivý a hlavne veľmi trpezlivý.
PaedDr. Sylvia Halgašová