Čo je nové v eTwinningu?
Náš nový eTwinning projekt s názvom Zelená myseľ bol v uplynulom mesiaci skutočne pestrý. Na začiatku sme získali rodičovské povolenia na realizáciu aktivít, a hor sa do práce! Bolo jej skutočne neúrekom. Pripomenuli Svetový deň pozdravov. Oslavuje sa 21.11.2023. Pri tejto príležitosti sme sa s našimi partnerskými krajinami Talianskom, Gréckom a Slovinskom pozdravili prostredníctvom programu Wordart. Žiaci si v aplikácii našli obrázok, ktorý sa im páčil a niesol v sebe ekologický odkaz, napr. kvapka vody, zemeguľa, strom, či iné a prostredníctvom aplikácie vsunuli do obrázka pozdravy vo viacerých jazykoch. Aktivita bola zaujímavá aj z jazykovej stránky, nakoľko sme pracovali so slovníkmi, aby sme zistili, ako sa ktorý pozdrav v jednotlivom jazyku povie. Následne sme vytvorili fotokoláž z už vytvorených pozdravov. S vytváraním koláží žiaci nemali skúsenosti, ale o to viac sa do práce zahryzli a výsledkom boli skutočne umelecké diela. Aby sme sa s novými kamarátmi z partnerských krajín lepšie spoznali, vytvorili sme si v dostupných počítačových programoch animované postavy, pod ktoré sme sa v angličtine v krátkosti predstavili a niečo o sebe napísali. Keďže projekt je ekologicky orientovaný, nazabudli sme dopísať aj niečo o tom, čo pre našu planétu robíme doma, či v škole, aký máme vzťah k ekologickým aktivitám. Už sa nevieme dočkať ďalších spoločných akcií, nakoľko nás ich čaká ešte veľa. Okrem rozvíjania počítačovej gramotnosti a anglického jazyka veríme, že z nás vyrastie generácia, ktorá sa prírode nebude otáčať chrbtom, ale ju bude aj chrániť.
PhDr. Gabriela Čásarová, PhD.
Triedne noviny v 7.b
To, že učenie sa časov v angličtine môže byť nanajvýš nudné a nezaujímavé, si všetci vieme predstaviť. Pravda je však taká, že to môže byť dokonca aj vzrušujúce. O tom sme sa presvedčili v 7.b triede, keď sme sa potili nad nepravidelnými slovesami a minulým a predprítomným časom. Rozhodli sme sa trocha si spestriť vyučovanie a ísť na to trocha inak. Zahrali sme sa na reportérov a novinárov a písali sme články o tom, čo sa deje v triede, prípadne v škole. Žiaci, ktorí sa dobrovoľne prihlásili na tieto aktivity tvrdia, že je to veľká zábava.
„Píšeme o tom, čo nás cez týždeň zaujme. Snažíme sa písať vtipne a koľkokrát si ani neuvedomujeme, že píšeme v angličtine,“ uvádzajú mladí novinári. Ak ste zvedaví na ich prvotiny, určite si nenechajte ujsť najbližšie číslo žiackeho anglického časopisu Enjoy English with us, ktorého čísla sú pravidelne uverejňované na stránke školy.
Tešíme sa, že máme medzi žiakmi aj takéto talenty, ktorých písanie baví a nenútenou formou si tak precvičujú náročnú gramatiku z cudzieho jazyka.
PhDr. Gabriela Čásarová, PhD.
Schránka dôvery
Milí žiaci,
chceme vás povzbudiť k väčšej všímavosti a citlivosti navzájom. Pamätáte si na Deň duševného zdravia? Spoločne sme sa zamerali na pozitívne myšlienky a písali sme si ich do kreslených hláv. Čo ak sa nám však stane, že nevieme nájsť pozitívnu myšlienku? Vidíš, že je niekto smutný alebo veľmi nahnevaný? Sedí niekto v triede sám?
Niekedy stačí tak málo. Zdvihnúť hlavu a svoj zrak zamieriť k spolužiakom a kamarátom, byť tu pre nich. A byť tu aj pre tých, ktorí možno sedia v lavici sami, sedia v kúte, vyberú sa sami na chodbu alebo domov chodievajú sami. To je často príležitosť priblížiť sa bližšie k človeku, ktorý možno potrebuje len jedno oslovenie alebo jednu vetu. Ani neviete, ako veľmi mu môžete zlepšiť jeho deň.
Často sa však tieto veci nedejú a niektorí ostávajú sami. Sami so svojimi starosťami, problémami, trápením. Sami so svojím hnevom, smútkom, zlou náladou. Ak si niekedy jedným z nich, neostávaj v tom sám. Máme v škole otvorenú možnosť:
- možnosť zdieľať svoju bolesť, keď máš pocit, že to nikoho z tvojho okolia nezaujíma,
- možnosť hľadať odpovede na nezodpovedané otázky,
- možnosť hľadať riešenie, hoci sa ti práve zdá, že žiadne neexistuje.
Tou možnosťou je Schránka dôvery. Je tu pre teba 5 dní v týždni, kedykoľvek budeš potrebovať a chcieť. Môžeš sa jej kedykoľvek zdôveriť.
Kde ju nájdeš?
Na chodbe oproti riaditeľni.
Kto bude čítať tvoje odkazy?
So zachovaním maximálnej dôvernosti ich bude čítať školská psychologička Gabriela Nehézová.
Schránku dôvery môžeš využívať aj vtedy, ak:
- chceš upozorniť na nejaký problém,
- ak máš nápad alebo námet na školské aktivity,
- ak máš pripomienku, kritiku, pochvalu alebo sťažnosť.
- Ak čakáš odpoveď, nezabudni sa podpísať, prípadne napísať svoj mail. Pozornosť však budeme venovať všetkým slušným, hoci aj anonymným odkazom.
Schránka sa bude vyberať 1x do týždňa a to v utorok.
NEOSTÁVAJ V TOM SÁM! Schránka dôvery je tu pre teba!
Každá trieda od 4. ročníka bude mať od januára možnosť zapojiť sa a povzbudiť spolužiakov, ktorí budú okolo nej prechádzať, a to spoločnou pozitívnou myšlienkou, motiváciou alebo povzbudením, ktorú vo veľkosti A4 pripnú na plochu umiestnenú pod Schránkou dôvery. Po dvoch týždňoch sa bude žrebovať ďalšia trieda, ktorá túto myšlienku pripraví. Verím, že aj touto aktivitou prispejeme k tomu, aby sme sa povzbudili navzájom a neostávali V TOM sami.
Schránku dôvery však môžete využívať už od dnešného dňa.
Mgr. Gabriela Nehézová
Vianočné trhy na Pribinke
Pozor zmena!
Slávnostné otvorenie a sprievodný program sa bude konať pred novou budovou.
Exkurzia do Londýna
V dňoch 4.- 8.12. 2023 sa 34 žiakov z našej školy pod vedením p. učiteľky Čásarovej a p. uč. Merčiakovej zúčastnilo exkurzie v Londýne. Autobusom sme vyrazili v ústrety dobrodružstvu. Cestovali sme cez Slovensko, Českú republiku, Nemecko, Belgicko do francúzskeho prístavu Calais. Tam sme sa nalodili na trajekt smerujúci do Veľkej Británie.
Hneď po príchode do Londýna nás čakala pešia prehliadka so sprievodcom. Začala panoramatickým výhľadom na Londýn z lanovky. Zviezli sme sa DLR vláčikom do centra mesta. Navštívili sme slávny Tower of London. Dozvedeli sme sa, že slúžil ako pevnosť a väzenie, v súčasnosti je to múzeum nádherných korunovačných klenotov, ktoré sme si mali možnosť prezrieť. Metrom sme sa presunuli do múzea Madame Tussauds, kde nás okrem vystavených voskových figurín zabavilo aj 5D kino. Následne sme sa pešo presunuli na Oxford Street, kde sa nachádzajú najznámejšie obchody v Londýne.
Streda sa niesla v prímorskom duchu. Návštívili sme totiž prímorské mestečko Brighton, obľúbené dovolenkové miesto Londýnčanov. Prešli sme sa po nádhernej pláži plnej mušiel a spoznali Brighton z vtáčej perspektívy, nakoľko sme vystúpili na najvyššiu pohyblivú rozhľadňu British Airways i360.
K najkrajším zážitkom nepochybne patrila návšteva najstaršieho akvária na svete- See Life Centre. Okrem morských rastlín a živočíchov sme spoznali, aké nebezbečné môže byť znečisťovanie morí a oceánov. Následne sme z parku Royal Pavillion prechádzali uličkami The Lanes, ktoré nám svojím tvarom a atmosférou pripomínali slávny britský film Harry Potter.
Vo štvrtok začínala prehliadka v Greenwitch, teda mieste, kde sa nachádza nultý poludník. Z tohto miesta bol nádherný výhľad na celé mesto. Následne sme sa plavili loďkou po rieke Temži.
Videli sme Houses of Parliament, Big Ben, Downing Street. Pookriali sme pri prechádzke v St. James´ parku. Zhliadli sme sídlo kráľa Karola III. Buckingham Palace. Navštívili sme aj miesta, ktorí sme mnohí poznali len z filmov, ako napríklad Čínska štvrť, s nádhernými oranžovými lampiónmi nad našimi hlavami a krásnou zdobenou bránou pri vstupe. Videli sme Soho, aj čarovné vianočné trhy. Nezabudli sme sa povoziť na fenomenálnom Londýnskom oku- London Eye- vyhliadkovom kolese, z ktorého bol čarokrásny výhľad na celé mesto. Večer si nás podmanil vysvietený Londýn.
Vo večerných hodinách sme sa vždy unavení, ale plní zážitkov, vracali do hostiteľských rodín, kde žiaci mohli komunikovať v anlickom jazyku s miestnymi a spoznali tak anglickú kultúru stravovania a bývania priamo na vlastnej koži.
Plní nezabudnuteľných dojmov sme sa vrátili na Slovensko 8. 12. vo večerných hodinách.
Ciele exkurzie, napr. komunikácia výlučne v anglickom jazyku v anglicky hovoriacom prostredí a spoznávanie kultúry stravovania, bývania a spôsobu života mesta Londýn a Brighton boli naplnené. Žiaci mali možnosť spoznať najdôležitejšie pamiatky Londýna a Brightonu, o ktorých sa učia na hodinách anglického jazyka.
Sme hrdí na žiakov, ktorí sa tejto exkurzie zúčastnili, nakoľko cesta a najmä samotné presuny autobusom a metrom boli náročné. Žiaci dokázali, že sa vo veľkom svete nestratia. Veríme, že im práve táto skúsenosť dodala sebavedomie a ich získané zážitky a skúsenosti pozitívne ovplyvnia aj v budúcnosti.
PhDr. Gabriela Čásarová, PhD.
30
Exkurzia do predvianočnej Viedne
O Viedni sa hovorí, že by nemala chýbať na zozname cestovateľských snov, pretože je to miesto, ktoré má vždy a za každého počasia čo ponúknuť. A práve preto sa 52 žiaci 8. ročníka spoločne so 4 pani učiteľkami – Mgr. Katarínou Škulovou, PaedDr. Sylviou Halgašovou, Mgr. Mariannou Vavrovou, PaedDr. Mariannou Hajkovou, vybrali na exkurziu do hlavného mesta Rakúska.
Naše prvé kroky však najskôr smerovali do dedinky Kittsee neďaleko Bratislavy. Nachádza sa tam čokoládovňa Hauswirth, ktorá je svojimi výrobkami známa po celej Európe, Amerike i dokonca v Austrálii. Naši žiaci si v čokoládovni pozreli krátky dokument o založení rodinnej firmy. Následne smerovali na prehliadku čakoládovne, kde mohli priamo nazrieť do výroby sladkých dobrôt. Na záver ich čakalo to najlepšie, nákup v podnikovej predajni Schoko-Csárda. Tam na žiakov čakal široký sortiment čokoládových výrobkov.
Z Kittsee sme sa autobusom presunuli do hlavného cieľa našej exkurzie. Vo Viedni sme sa najskôr zastavili na vianočných trhoch na námestí Rathausplatz. Pri vstupe nás vítal vysoký oblúk so sviečkami. Tradičný Christkindmarkt nám ponúkol vianočné darčeky, ozdoby na stromček, umelecké a remeselné výrobky, rôzne kulinárske špeciality, sladkosti i nápoje na zohriatie, ako aj betlehem a detský kolotoč. Tieto vianočné trhy dýchali naozaj neopísateľnou vianočnou atmosférou.
Z trhov viedli naše kroky za krátkym poznaním historického centra Viedne. Videli sme Hoffburg – sídlo cisárov i rakúskeho prezidenta, ale aj Dóm svätého Štefana, ktorý je symbolom Viedne. Ide o najvýznamnejšiu gotickú stavbu v celom Rakúsku.
Po prehliadke mesta nás čakala naša posledná zastávka – múzeum Time Travel. Vďaka 5D kinu, VR okuliarom, animatronickým voskovým figurínam a mimoriadnym zvukovým a svetelným efektom sme zažili niečo neopísateľné – bohatú históriu Viedne jedinečným spôsobom. Prostredníctvom úžasných 3D efektov sme cestovali do stredoveku. Zažili sme Viedeň počas moru a zúčastnili sme sa tureckého obliehania v roku 1683. Stretli sme sa s Máriou Teréziou, Františkom Jozefom I. a Sissi. Videli sme, ako sa tancuje tradičný viedenský valčík. Ocitli sme sa v protileteckom kryte pri vyhlásení poplachu počas druhej svetovej vojny. Nakoniec sme prežili čarovnú jazdu na koči ťahanom koňmi. Celá prehliadka bola neopísateľná. Kto v tomto múzeu nebol, nech neváha a počas najbližšej návštevy Viedne ho navštívi. Určite to za to stojí!
Napriek nepriaznivému počasiu sme sa vo večerných hodinách vrátili spokojní, šťastní a plní neopísateľných zážitkov domov. Už teraz sa tešíme na ďalšiu zaujímavú exkurziu.
PaedDr. Marianna Hajková
55
Krajské kolo Nitrianskeho kraja v rapid šachu žiakov a študentov ZŠ a SŠ
Krajské kolo Nitrianskeho kraja v rapid šachu žiakov a študentov ZŠ a SŠ
Dňa 29.11.2023 sa v konalo Krajské kolo Nitrianskeho kraja v rapid šachu žiakov a študentov základných a stredných škôl. Našu školu reprezentovali Natália Kozmérová zo 4.b a Michal Kéry z 8.b. Naši reprezentanti statočne bojovali a v tvrdej konkurencii obaja obsadili vo svojej kategórii 21.miesto. Miškovi a Natálke ďakujeme za reprezentáciu a prajeme veľa šťastia v ďalších súťažiach.
PaedDr. Monika Páleník, Mgr.Marianna Vavrová
1
Okresné kolo Technickej olympiády
Dňa 23.11.2023 sa v Strednej odbornej škole technickej, Zlaté Moravce konalo okresné kolo Technickej olympiády.
Našu školu reprezentovali v:
kategória A – dvojice žiakov ( 8. a 9. ročník ZŠ ) – Matej Martinka, 8.a a Alex Končal, 9.a.
B – jednotlivci – žiaci 5. – 7. ročníka ZŠ – Ela Šabíková, 7.a.
Súťaž pozostávala z dvoch častí:
1. praktická – vypracovanie písomného testu
2. teoretická – zhotovenie jednoduchého výrobku
Naši žiaci preukázali teoretické vedomosti a praktické zručnosti v silnej konkurencii súťažiacich z okolitých škôl a obcí. Veľkým úspechom je umiestnenie žiačky Ely Šabíkovej zo 7.a, ktorá sa stala úspešnou riešiteľkou a umiestnila sa na štvrtom mieste, iba jeden bod ju delil od krásneho tretieho miesta. Všetkým súťažiacim blahoželáme a veríme, že ich technické nadšenie neopustí ani v nasledujúcich ročníkoch.
Mgr. Adrián Ballay
Vianočné trhy na Pribinke
Srdečne Vás pozývame na Vianočné trhy, ktoré sa budú konať 14.12.2023 od 14:45 hod. do 16:30 hod. v areáli školy.
Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?
Veľmi veľa! Presvedčili nás o tom žiaci, rodičia, učitelia, priatelia a príbuzní, ktorí nám pomohli naplniť 60 krabíc niečím teplým, mäkkým, sladkým, slaným, niečím pre zábavu a hlavne láskou. Žiaci s radosťou na tvárach starostlivo vyberali a plnili krabičky, ktoré sme netradičnou kuriérskou službou odovzdali priamo koordinátorke tejto akcie pani Ing. M. Holej. Každý malý kuriér dostal za odmenu maličkú sladkosť a s dobrým pocitom pri srdiečku sa vrátil do školy. Veríme, že aj tento rok urobíme krajšie Vianoce pre tých, ktorým naše malé darčeky poputujú.Mgr. Andrea Pinterová
15
Mikulášska prespávačka ŠKD
Hudobný adventný kalendár
Milí žiaci!
Pomaly sa k nám blížia vianočné sviatky.
Toto predvianočné obdobie si treba poriadne spríjemniť. Školský parlament pre vás vymyslel Hudobný adventný kalendár.
Tento netradičný adventný kalendár bude spočívať v tom, že každý deň od 1. decembra až do 22. decembra budú v rozhlase počas veľkej prestávky znieť vianočné piesne a tak si spoločne skrátime dlhé školské dni a taktiež čakanie na vianočné prázdniny. Vašou úlohou bude za triedu v daný deň, ktorý vám bude určený v našom rozvrhu, vybrať 5 pesničiek, ktoré odznejú v rozhlase. Váš výber pesničiek oznámite v kancelárii zástupkýň v ten deň, ktorý vám bude určený, ráno pred vyučovaním.
9.b-1.12.
9.a-4.12.
8.b-5.12.
8.a-6.12.
7.b-7.12.
7.a-8.12.
6.b-11.12.
6.a-12.12.
5.b-13.12.
5.a-14.12
4.b-15.12.
4.a-18.12.
3.b-19.12.
3.a-20.12.
2.b-21.12.
2.a-22.12
Sofia Lukačková, školský parlament
Olympiáda z anglického jazyka
Dňa 22. 11.2022 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády z anglického jazyka.
V kategórii 1B sa umiestnili nasledovní žiaci:
1. miesto: Viktor Čúzy
2. miesto: Alexander Mechenski
3 .miesto: Lukáš Matějka
V kategórii 1A sa umiestnili:
1. miesto: Annemarie Rosinská
- miesto: Eleanor Valachová
- miesto: Patrik Eliaš
Všetkým, ktorí sa zúčastnili, ďakujeme a umiestneným žiakom gratulujeme. Annemarie Rosinskej a Viktorovi Čúzymu želáme veľa šťastia v okresnom kole.
PhDr. Gabriela Čásrová, PhD.
OZNAM RODIČOM!!!
Na základe usmernenia Úradu práce sociálnych vecí a rodiny, vedúca Školskej jedálne, žiada všetkých
rodičov, ktorých sa deti stravujú v ŠJ, alebo by sa chceli stravovať/ dotované obedy/ od 01.01.2024, aby odovzdali novú návratku na stravovanie do 15.12.2023.Ďakujem za spoluprácu
PhDr. Iveta Dallošová- vedúca Šj
Pribinka opäť bubnovala
20. november je už desať rokov na Slovensku spájaný s dňom, počas ktorého sa snažíme širokej verejnosti pripomenúť, že práva detí sú aj v 21. storočí nedodržiavané a mnohé deti sú vystavené fyzickému alebo psychickému týraniu, sexuálnemu zneužívaniu, zanedbávaniu alebo šikanovaniu.
O právach dieťaťa počul takmer každý. Často ich však práve deti alebo ich rodičia používajú spôsobom, ktorý sa nám úplne nepáči a ide proti právam iných detí alebo dospelých.
Takisto sa stretávame s častou, len formálnou vedomosťou, že existuje nejaký Dohovor o právach dieťaťa, ktorý by mal chrániť práva detí. Nevieme ale, aké je jeho praktické použitie a ako vyzerá uplatnenie práv v každodennom živote.
Skúsme si to spoločne pekne vysvetliť.
Detstvo je špecifické obdobie, ktoré si zaslúži špecifickú ochranu. Aby každé dieťa dosiahlo svoj plný potenciál, existuje od roku 1989 dokument Dohovor o právach dieťaťa, ktorý ustanovuje, čo všetko je preto potrebné zabezpečiť.
Vzťah k deťom sa historicky vyvíjal. Genéza vývoja práv dieťaťa prebiehala v troch obdobiach.
V prvom období sa k deťom pristupovalo skôr ako k majetku dospelých. Deti, ktoré boli staršie ako šesť rokov, považovali za tzv. malých dospelých, a to znamenalo,že boli majetkom svojich rodičov a museli pracovať ako dospelí. Detská práca bola bežným javom a deti tak boli súčasťou hospodárskeho systému na celom svete.Mnohé deti boli predávané do otroctva.Otcovia mali nad svojimi deťmi neobmedzenú moc a mohli s nimi zaobchádzať, ako chceli, pričom telesné tresty boli v tejto dobe súčasťou výchovy.
Po prvej svetovej vojne a jej hrôzach dospelo ľudstvo k presvedčeniu, že je potrebné natrvalo zabrániť, aby sapodobné udalosti opakovali.
Detstvo ako zvláštna etapa v živote človeka sa objavuje v európskom myslení až v 17. – 18. storočí. A spája sa so školskou dochádzkou.
O 20. storočí hovoríme ako o storočí práv dieťaťa. Celé toto storočie je považované za storočie boja o uznanieúplnej právnej subjektivity dieťaťa a uznanie jeho práv. Táto snaha vyvrcholila v prijatí Dohovoru o právach dieťaťa.Dohovor o právach dieťaťa je najrýchlejšie ratifikovaný a najširšie platný medzinárodný dokument o ľudských právach v histórii. Na jeho znení sa dohodli predstavitelia jednotlivých štátov v roku 1989 a Valné zhromaždenie OSN prijalo tento dokument 20. 11. 1989. Dohovor postupne ratifikovalo 195 krajín sveta. Štáty sa tým zaväzujú konať vždy v najlepšom záujme dieťaťa ako univerzálnom princípe.
Na Slovensku platí Dohovor o právach dieťaťa od roku 1993. Garantuje deťom najvyššiu možnú právnu ochranu.
Napriek tomu je realita často iná a mnohé deti sa aj dnes stretávajú s fyzickým alebo psychickým týraním, sexuálnym zneužívaním, zanedbávaním alebo šikanovaním.
S násilím sa môžeme vysporiadať len tak, že ho nebudeme bagatelizovať, prehliadať a vnímať ako niečo, čo sa nás predsa netýka. Práve preto sa od roku 2014 vždy 20. novembra organizuje podujatie Bubnovačka – Aby bolo deti lepšie počuť! Jeho cieľom je upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a pripomenúť potrebu včasnej prevencie v spoločnosti.
Do Bubnovačky sa opäť zapojili aj žiaci a učitelia Základnej školy na Pribinovej ulici v Zlatých Moravciach. Pripomenuli sme si práva detí, spoločne sme hľadali, kde dochádza k ich porušovaniu v školskom prostredí. Zamerali sme sa aj na slovenské ľudové rozprávky. Našli sme veľa porušení práv Červenej čiapočky či siedmich kozliatok. Nakreslili sme veľké množstvo obrázkov. Potom sme ceruzky použili aj na bubnovanie. Aby nás bolo počuť! Veď hlas detí je dôležitý!
PaedDr. Sylvia Halgašová
1
Aké je dnes počasie?
Počasie je téma, ktorou sa zaoberáme v každodenných rozhovoroch pri rôznych príležitostiach. Nie je tomu inak ani na hodinách cudzieho jazyka, pretože o počasí treba vedieť rozprávať aj v iných rečiach.
Slovná zásoba je základom poznania cudzieho jazyka. Mnohí učitelia cudzích jazykov mi iste dajú za pravdu keď poviem, že bez znalosti slovnej zásoby žiak nevie čítať, písať ani prekladať a už vôbec nie rozprávať. Preto osvojovanie si slovnej zásoby je alfou a omegou učenia sa cudzieho jazyka. Metódy, akými sa dá osvojiť, je veľa. S niektorými nápadmi prichádzajú aj samotní žiaci. Dôkazom toho sú aj žiaci 6.A, ktorí si na rozcvičenie slovnej zásoby pripravili množstvo hier. Žiaci vytvorili básne, ktoré sme potom na vyučovaní umelecky predniesli. Samozrejme, obsahovali kľúčovú slovnú zásobu - v našom prípade počasie. Prezentovaný bol aj krásny, ručne maľovaný obrázkový slovník s dôrazom na obrázky a pojmy o počasí. Nechýbalo ani pexeso, s ktorým sme sa s chuťou zahrali v dvojiciach. Vďaka týmto a iným aktivitám sme precvičili nielen toľko spomínanú slovnú zásobu, ale aj pamäť a pozornosť. Veríme, že učenie ďalších slovíčok už pre nás nebude také ťažké.
PhDr. Gabriela Čásarová, PhD.
Nový projekt eTwinning na Pribinke
Základná škola Pribinova sa zapojila do eTwinning projektu s názvom Zelená myseľ, ktorý bude trvať od novembra 2023 do marca 2023 s vybranými žiakmi z 9.b triedy.
Deti sa budú zúčastňovať tvorby videí, obrázkov, animácií a textov. V rámci celého projektu bude prebiehať aj videohovor so zúčastnenými školami v zahraničí- Grécko, Slovinsko, Taliansko. Projekt je zameraný na poznávanie rôznych kultúr, zdieľanie zvyklostí, rozvíjanie komunikačných zručností, ekologické aktivity a spoluprácu zapojených škôl, tvorbu výstupov v rôznych IT programoch. Komunikačným jazykom je angličtina.
Plán aktivít projektu Zelená myseľ
eko témy : Uhlíková stopa/chránené živočíchy a rastliny v mojej krajine/dekoratívne predmety z prírodných materiálov, život včiel, dôležitosť vody, elektroodpad, stromy v okolí mojej školy, prírodné zdroje v mojej krajine, prírodné krásy mojej krajiny, vzácne zvieracie druhy patriace do školského regiónu a krajiny
- Každá škola bude skúmať 2 ekologické témy vrátane outdoorového výskumu a vyučovacie hodiny budú prebiehať vonku.
november
- Získame rodičovské povolenia.
- Uskutočníme predprojektový prieskum.
- Študenti vytvoria Avatarov.
- Natočíme sa videá zúčastnených škôl.
december
- Školy si vyberú z ekologických tém
- Každá škola bude skúmať a odovzdávať na twinspace výsledky svojho prieskumu. Štúdium vybraných ekotém bude možný z internetu, kníh a z outdoorového výskumu (spoločná práca).
- Informácie zozbierané o témach budú zdieľané prostredníctvom online stretnutia.
január
- Každá škola bude skúmať a odovzdávať na twinspace výsledky svojho prieskumu. Štúdium vybraných ekotém bude možný z internetu, kníh a z outdoorového výskumu (spoločná práca).
- Informácie zozbierané o témach budú zdieľané prostredníctvom online stretnutia.
február
- Vytvoríme logo projektu.
- Vytvoríme príbeh na pokračovanie (spoločná práca). Každá škola sa bude striedať v písaní niekoľkých odsekov o ekologickej aktivite v škole.
marec
- Vyučovacie hodiny budú prebiehať vonku
- Na konci projektu sa uskutoční záverečný prieskum
PhDr. Gabriela Čásarová, PhD.
Celoslovenská súťaž iBobor
V týždni od 6.11. do 10.11.2023 sa uskutočnila celoslovenská informatická súťaž iBobor. Celkový počet súťažiacich vo všetkých kategóriách na Slovensku bol 129 965 žiakov. Z našej školy súťažilo 349 žiakov, z ktorých sa 81 stalo úspešnými riešiteľmi. 1. miesto získalo 8 žiakov: E. Krnáčová 3.a, A. Mozešová 3.a, E. Csibová 3.a, D. Hudec 3.b, E. Kršáková 3.b, D. D´Alterio 3.b, H. Pavelková 3.b, J. Martinka 6.b. Všetkým ďakujeme za aktívnu účasť v súťaži a víťazom blahoželáme.
Mgr. Andrea Pinterová
12
Majstrovstvá okresu v zrýchlenom šachu
Dňa 6. 11. 2023 sa zúčastnili naši žiaci majstrovstiev okresu ZM v zrýchlenom šachu. V kategórii žiakov sa umiestnil náš žiak Michal Kéry z 8.B na krásnom 3. mieste. Na 2. mieste v kategórii žiačok skončila Natália Kozmérová zo 4.B. Obaja postupujú do krajského kola, ktoré sa koná 29.11.2023 v Nitre.
Víťazom blahoželáme a prajeme úspešnú reprezentáciu školy v krajskom kole.
PaedDr. Monika Páleník
3