Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň profesií.
Deň profesií
- 21
Veľká jesenná súťaž
Predposledný októbrový týždeň sme v našej škole odštartovali veľkú jesennú súťaž o najoriginálnejšieho svetlonosa a najkrajší jesenný obrázok z prírodného materiálu. Kreativitu v tejto súťaži nám ukázalo 49 žiakov 1. a 2. stupňa s 11 prírodnými obrázkami a 38 svetlonosmi. Na každej jednej tekvičke i obrázku sme videli originalitu, fantáziu i chuť do tvorby.
Porota, pozostávajúca z pani riaditeľky, pani zástupkýň a školského parlamentu, mala pred sebou náročnú úlohu – vybrať tie ,,naj". Nakoniec sa im to podarilo a odmenili autorov týchto krásnych diel zaujímavými cenami. Ani ostatní súťažiaci nezostali bez odmeny, pretože všetky výtvory boli krásne.
Všetkým, ktorí sa do súťaže zapojili, ďakujeme. 😊
Zuzana Szeredyová 9.b
Foto: Matúš Horváth
31
Deň profesií
Veľká jesenná súťaž pokračuje
Jesenný festival tekvíc
POZOR, POZOR! JESENNÁ SÚŤAŽ ZAČÍNA!
Chceš ukázať svoju kreativitu? Zapoj sa do našej jesennej súťaže.
Máme pred sebou dve skvelé kategórie:
- Najoriginálnejší svetlonos
- Najkrajší obraz z prírodných materiálov
Kedy: 21. - 22.10. od 7:00 do 7:50 h
Kde: kabinet výchovného poradcu
Kritériá hodnotenia: originalita, kreativita, spracovanie, použité materiály
Tešíme sa na tvoje dielo!
Plán eTwinning projektu Colourful emotions (Farebné emócie)
Základná škola, Pribinova 1 sa zapojila do eTwinning projektu s názvom Farebné emócie, ktorý bude trvať od októbra 2024 do marca 2025 s triedou 8.a počtom 13 žiakov. Projekt je o svete emócií. Týmto projektom chceme ako učitelia podporiť emocionálne povedomie, empatiu a spoluprácu medzi našimi žiakmi – žiakmi z rôznych škôl v Európe.
Študenti budú spolupracovať v podpornom prostredí prostredníctvom zapojenia sa do rôznych aktivít súvisiacich s pohodou a emóciami. Projekt je zameraný na poznávanie rôznych kultúr, zdieľanie zvyklostí, rozvíjanie komunikačných zručností, spoluprácu zapojených škôl a tvorbu výstupov v rôznych IT programoch. V rámci celého projektu bude prebiehať aj videohovor so zúčastnenými školami v zahraničí- Česko, Ukrajina, Taliansko, Island. Komunikačným jazykom je angličtina.
PhDr. Gabriela Čásarová, PhD.
Zelená škola v médiách: Náš úspech rezonuje!
Naša škola zažila v poslednom mesiaci skutočný mediálny ošiaľ! Po úspešnej certifikácii v rámci projektu Zelená škola sa o nás začali zaujímať noviny aj rozhlas.
Viaceré články predstavili naše environmentálne aktivity. Rozhovory v rádiu nám poskytli jedinečnú príležitosť priblížiť našu prácu širšej verejnosti a inšpirovať ďalšie školy.
Sme nesmierne radi, že naše úsilie bolo ocenené a môžeme byť príkladom pre ostatných. Veríme, že pozornosť médií nám pomôže ešte viac rozšíriť povedomie o dôležitosti ochrany životného prostredia a motivovať ďalších žiakov, učiteľov a rodičov k zapojeniu sa do podobných projektov.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa na tomto úspechu podieľali!
PaedDr. Lucia Hudecová
Týždeň dobra
Pribinka na mobilite v Taliansku
V dňoch 6. 10.-11. 10. 2024 desať detí sprevádzaných 3 pedagógmi Pribinky vycestovalo na pracovnú cestu do Talianska. Mobilita sa uskutočnila v rámci projektu Erasmus + Green Classroom (Zelená trieda). Partnerská škola Scuola Secondaria Rita Levi Montalcini je situovaná v meste Afragola v Taliansku.Učitelia majú prostredníctvom tohto projektu spoznať prácu kolegov v zahraničí, rôzne ekologické aktivity, či aktivity realizovateľné vo vonkajšom prostredí vo vybraných európskych krajinách. Cieľom je zlepšovať fyzický a psychický stav detí prostredníctvom zážitkového učenia vonku a environmentálnych aktivít. Pracovným jazykom bola angličtina.
Pracovný program sa začal v pondelok 7.10.2024. Zoznámili sme sa s koordinátorkou programu Erasmus + z partnerskej školy a s jej žiakmi, ktorí nás celý čas sprevádzali. Žiaci nám spravili aj prehliadku školy a jednotlivých učební. Nasali sme atmosféru školy a spoznali jej spôsob vyučovania prostredníctvom rovesníckeho učenia. Zakúsili aj netradičnú hodinu telesnej výchovy, v rámci ktorej si vyskúšali šerm. Keďže jedným z projektových cieľov je zlepšovanie fyzickej kondície žiakov prostredníctvom zážitkového učenia, sme presvedčení, že táto aktivita deti nielen zaujala, ale aj prispela k tomuto cieľu. Deti si v keramickom laboratóriu vyskúšali výrobu keramiky. V tejto tvorivej dielni sme používali prírodné materiály a žiaci tak mali možnosť spoznať ekologický spôsob výroby takýchto výrobkov v praxi.
V druhý deň mobility sme navštívili starobylé Pompeje, ktorých história siaha až do obdobia 3000 rokov pred naším letopočtom. Počasie nám prialo a mali sme možnosť vidieť nespočetné množstvo chrámov zasvätených rímskym bohom, miesta kde stáli vily s bazénmi a záhradami a kúpele. Nepochybne jednou z najzaujímavejších miest bolo divadlo kde súťažili gladiátori.
V stredu sme aj s partnerskou školou navštívili kráľovský palác Caserta s nádhernou záhradou. Záhrada sa stala v prenesenom význame zelenou triedou. Naši žiaci tak mali príležitosť precvičiť si angličtinu so svojimi rovesníkmi a zažiť vyučovanie v prirodzenom prostredí mimo bežnej triedy. Opätovne sa potvrdzuje, že učenie môže prebiehať aj v inom prostredí ako v triede a napríklad prostredie záhrady je toho dobrým príkladom.
Štvrtok sa niesol v znamení spoznávania Neapola. Videli sme najkrajšie pamiatky tohto veľkomesta, vrátane kostolíkov a dvoch hradov. Prešli sme sa typickými úzkymi talianskymi uličkami a inými neopakovateľnými zákutiami tohto prímorského talianskeho mestečka.
V posledný deň sme opätovne navštívili partnerskú školu. Naši žiaci spoločne so žiakmi z partnerskej školy zasadili semienka rôznej zeleniny v školskej záhrade. V keramickej učebni sme si vyrobili foto rámik k spoločnej fotke z recyklovateľných materiálov. Výrobok je v štýle pop artu ako pamiatku na spoločné chvíle strávené s partnerskou školou. Deti súťažili v hádaní názvov interpretov populárnych talianskych melódií v areáli školy, čím potvrdili, že učenie vonku je pre deti zaujímavé a prirodzené. Na záver sme sa rozlúčili spoločnými podpismi na naše národné vlajky. Okrem tejto pamiatky nám zostávajú aj iné, hlavne v podobe spoločných zážitkov.Ciele projektu, napr. zážitkové učenie vonku a absolvovanie environmentálnych aktivít, boli naplnené. Pobyt vonku zjavne zlepšuje fyzický aj psychický stav detí.
Poďakovanie patrí všetkým, ktorí podali pomocnú ruku a pomohli pri organizácii mobility, hlavne učiteľom a vedeniu školy. Tešíme sa na ďalšie projektové výzvy.
Projekt bol financovaný s podporou Európskej komisie. Tento článok reprezentuje výlučne názor autorky a komisia a ani národná agentúra nezodpovedajú za akékoľvek použitie informácií obsiahnutých v tomto článku.
PhDr. Gabriela Čásarová, PhD.
9
Exkurzia Osvienčim
Október odštartovali deviataci exkurziou do Poľska. V utorok 1.októbra sme o 7:00 hodine ráno vyrazili zo školy a vydali sa na 5 hodinovú cestu do mesta Osvienčim. Absolvovali sme prehliadku Koncentračného tábora Auschwitz- Birkenau.
Počas prehliadky nás pán sprievodca previedol dejinami tohto miesta od úplného začiatku až do jeho uzavretia. Dozvedeli sme sa, ako prebiehal život v tábore, ako vyzerala rutina nešťastníka, ktorý sa tam dostal. Spoločne sme pátrali po dôvodoch a príčinách existencie týchto táborov. Videli sme bránu s neslávne známym nápisom Arbeit macht frei, ktorý by sme mohli preložiť ako práca oslobodzuje. Vošli sme do plynovej komory, videli stenu smrti, vagóny a drevené či kamenné baraky. Nedokázali sme si ani predstaviť, že sa v nich tiesnili stovky ľudí. Štvorhodinová prehliadka bola plná zaujímavých a dych berúcich informácií. Som presvedčená, že táto časť histórie a nič podobné by sa nikdy nemala zopakovať.
V stredu ráno nás čakala pešia prehliadka mesta Krakow. Pani sprievodkyňa nás viedla od Wawelského hradu cez ulicu Kanoniczna, Grodzka, Rynek Glowny až po Floriansku bránu. Zastavili sme sa aj pri Jagelovskej univerzite založenej v roku 1364, ktorá je druhou najstaršou univerzitou v strednej Európe. Medzi jej najznámejších študentov patrí Mikuláš Kopernik, o ktorom sa hovorí, že zastavil Slnko a rozhýbal Zem. Správne tvrdil, že Zem sa spolu s ostatnými planétami otáča okolo Slnka. Pri každej pamiatke nám pani sprievodkyňa povedala zopár zaujímavých informácií. Po prehliadke sme mali veľký rozchod v obchodnom centre Galeria Krakow. Pred sebou sme už mali len cestu domov, ktorú sme si nesmierne užili.
Exkurzia je za nami, ale zážitky a spomienky nám navždy zostanú!
Zuzana Szeredyová, 9.B
45
JESENNÝ ZBER PAPIERA ZAČÍNA!
Zber papiera je predĺžený do 15.11.2024.
Podarí sa nám nazbierať viac kilogramov starého papiera ako v predchádzajúcom školskom roku? Koľko to bolo? Presne 12602,7 kg. Kto koľko nazbieral? Kto bol prvý? Odpovede na otázky nájdete v priloženom dokumente. A aké sú podmienky nového zberu? Nájdete ich na plagáte.
Tak poďme spolu zbierať a prekonať minuloročnú hmotnosť!
Vyhodnotenie minuloročného zberu papiera:
Oslava Európskeho dňa jazykov v našej škole: Jazykové hry v telocvični
Každý rok 26. septembra oslavujeme v našej škole Európsky deň jazykov, ktorý je jedinečnou príležitosťou pripomenúť si dôležitosť jazykov a ich rozmanitosť v našom každodennom živote. Tento rok sa škola rozhodla už tradične osláviť tento deň formou zábavných aktivít, ktoré pripravili starší žiaci pre svojich mladších spolužiakov. Telocvičňa sa premenila na farebnú arénu plnú hier a vzdelávacích stánkov, kde sa deti mohli naučiť nové jazykové zručnosti zábavným spôsobom.
Starší žiaci sa s nadšením ujali úlohy organizátorov a vytvorili niekoľko stánkov, v ktorých mali mladší spolužiaci možnosť otestovať svoje znalosti a získať nové vedomosti o rôznych európskych jazykoch. Každý stánok bol venovaný inému jazyku, a to nielen tým, ktoré sa bežne učíme v škole, ako angličtina, nemčina, ruština či francúzština, ale aj menej tradičným jazykom, ako napríklad taliančina, latinčina alebo dokonca kórejčina.
Mladší žiaci mohli vyskúšať rôzne interaktívne hry, napríklad jazykové pexeso, kde sa museli spárovať slová v cudzom jazyku s ich prekladmi do slovenčiny. Ďalším obľúbeným stánkom bola „frázová štafeta“, keď súťažiaci museli rýchlo poskladať jednoduché slová a získať body za presnosť a rýchlosť.
Jednou z najatraktívnejších hier bola hra Hádaj, ktoré zviera vydáva tento zvuk, v tej žiaci mali za úlohu podľa citoslovca odhadnúť, z akého jazyka pochádza predložené slovo. Hra bola nielen poučná, ale aj plná smiechu, keď si deti uvedomili, aké podobné môžu byť niektoré slová v rôznych európskych jazykoch.
Okrem jazykových hier nechýbala ani knižná zóna, v nej starší žiaci predstavili cudzojazyčné knihy z našej knižnice. Povzbudili mladších žiakov k tomu, aby si tieto knižky vypožičali vrámci výpožičných hodín školskej knižnice.
Ohlas na podujatie bol veľmi pozitívny – mladší žiaci si pochvaľovali zábavný a interaktívny spôsob, akým sa učili jazyky, a starší žiaci si zase užili prípravu aktivít pre svojich mladších spolužiakov.
Európsky deň jazykov v našej škole tak aj tento rok nebol len o teoretickom poznávaní jazykov, ale najmä o radosti zo spoločne stráveného času, hre a vzájomnom učení sa. Tento deň nám všetkým pripomenul, že učenie jazykov môže byť nielen užitočné, ale aj zábavné.
PhDr. Gabriela Čásarová, PhD.
5
Brána jazykov otvorená
Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov sa žiaci našej školy zúčastnili súťaže Brána jazykov otvorená, ktorá sa konala 24. septembra 2024 v Gymnáziu Janka Kráľa v Zlatých Moravciach. Žiaci Annemarie Rosinská, Maxim Novosad a Nela Malacká Bakayová boli úspešnými riešiteľmi úloh. Zúčastneným žiakom ďakujeme za reprezentáciu a tešíme sa na ďalší ročník súťaže!
PhDr.Gabriela Čásarová, PhD.
Týždeň mobility
Od 16. do 22. septembra 2024 prebiehal na našej škole Európsky týždeň mobility. V tomto týždni sa má podporovať najmä zmena správania v prospech aktívnej mobility, verejnej dopravy a iných čistých inteligentných dopravných riešení.
Žiaci našej školy sa pod vedením pedagógov zamerali na udržateľnú dopravu a jej vplyv na životné prostredie. Uskutočnili sa diskusie o pravidlách bezpečného správania. Mnoho žiakov počas tohto týždňa prichádzalo do školy pešo, na bicykloch či kolobežkách. Ani malé nehody, napr. defekt, neboli prekážkou, aby žiaci prišli i nasledujúci deň do školy na bicykloch. Učenie sa často spájalo s pohybom - behací diktát, abeceda behom, násobilka skokmi... Niektoré ročníky navštívili dopravné ihrisko. Žiaci si tak mohli zopakovať pravidlá cestnej premávky v reálnom živote. Bonusom boli chvile strávené s kamarátmi mimo areálu školy. Tento týždeň bol pre žiakov a pedagógov príležitosťou zamyslieť sa nad našimi každodennými rozhodnutiami a vybrať si zdravšie a ekologickejšie spôsoby dopravy.
Mgr Gabriela Horváthová
9
Pribinka sa stala opäť ZELENOU ŠKOLOU a sme na to nesmierne hrdí!
Vďaka spoločnému úsiliu detí, učiteľov, rodičov a dokonca aj mesta sme dokázali, že aj malé kroky môžu mať veľký dopad. Dva roky práce, jeden veľký úspech.
V piatok 13. septembra 2024 sme sa v Bratislave zúčastnili slávnostného vyhodnotenia 20. ročníka programu Zelená škola a s radosťou sme si prevzali zaslúžené ocenenie za náš projekt zameraný na vodu. Slávnostné odovzdávanie certifikátu a vlajky Zelenej školy bolo pre nás veľkým zážitkom. Z rúk organizátorov ich prevzali viceprimátor mesta Ing. Marek Holub, riaditeľka školy Mgr. Lenka Herdová, koordinátorky projektu Mgr. Zuzana Šišovská a PaedDr. Lucia Hudecová. Cítili sme hrdosť a vďačnosť za to, že môžeme byť súčasťou tohto úžasného programu. Toto ocenenie patrí všetkým, ktorí sa na našom projekte podieľali.
Spoločne sme:
- zmenili našu školu (Nainštalovali sme nádoby na dažďovú vodu, vytvorili zelené steny a strechy, dokonca sme sa podieľali na zmene kosenia v miestnom parku. Vymenili sme aj skoro všetky vodovodné batérie v škole, čím šetríme vodu.)
- vzdelávali sme (Hodiny o vode sa stali neodmysliteľnou súčasťou výučby a deti sa naučili, aká dôležitá je voda pre život na Zemi.)
- inšpirovali sme (Naše nadšenie pre ochranu prírody sme preniesli aj na našich rodičov, ktorí začali zadržiavať dažďovú vodu aj doma.)
- spolupracovali sme (Vďaka spolupráci s mestom sme spoločne vytvorili zelenšie prostredie pre všetkých. Deti sa aktívne podieľali na tvorbe zelených striech, rodičia im pri tom pomáhali a spoločne sme tak vytvorili niečo skutočne výnimočné.)
Teraz, keď sme dosiahli také úžasné výsledky, plánujeme sa pustiť do ďalšej témy na ďalšie dva roky. Už teraz sa nevieme dočkať, čo všetko ešte dokážeme spoločne!
PaedDr. Lucia Hudecová
5
Európsky týždeň športu
STEREO v deviatom ročníku
Jedenásty september sa v triedach deviateho ročníka niesol v znamení prevencie rizikového správania.
Občianske združenie Storm už vyše dvadsať rokov prináša informácie a nové vedomosti z oblasti drog a rizikového správania. Koriguje omyly a odstraňuje mýty, ktoré sú medzi verejnosťou neustále prítomné. Povzbudzuje mladých ľudí k zodpovednému správaniu a kritickému mysleniu v dôležitých momentoch života.
Na stretnutí zažili naši deviataci dve zaujímavé hodiny, počas ktorých sa o alkohole a závislostiach rozprávali trochu inak. Stretnutie bolo plné aktivít. Žiaci si vytvorili bezpečný priestor na vyjadrenie vlastných názorov. Spoločne diskutovali o tom, prečo sa alkoholu vyhnúť. Vedia už, aké negatíva a následky do života prináša. Naučili sa, ako zareagovať a poskytnúť prvú pomoc človeku pod vplyvom alkoholu.
Máloktorá preventívna aktivita máva medzi žiakmi 100% pozitívny ohlas. Programu Stereo organizovanému občianskym združením Storm sa to podarilo. Dúfame preto, že naša spolupráca bude naďalej pokračovať.
PaedDr. Sylvia Halgašová
koordinátorka soc. – pat. javov
Týždeň mobility
Od 16. do 22. septembra 2024 je vyhlásený TÝŽDEŇ MOBILITY.
Skúsme sa aj my, Pribinkári, zapojiť do tejto akcie a podporiť tak svojim konaním DEŇ BEZ ÁUT.
Podporme športovými aktivitami na bicykloch, kolobežkách, či kolieskových korčuliach nielen naše zdravie, ale aj našu planétu Zem.
Podľa aktuálneho počasia skúsme celý tento týždeň využívať čo najmenej motorové vozidlá. Spravme si rannú rozcvičku už cestou do školy. Naštartujeme tak nielen svoje telo, ale i myseľ.
Vyzývame všetkých žiakov, pedagógov aj príbuzných do zapojenia sa do tejto aktivity.
Na konci týždňa každá trieda napíše aké aktivity sa jej podarilo uskutočniť.Mgr. Gabriela Horváthová
MLADÍ ARCHEOLÓGOVIA Z PRIBINKY
Dňa 12.septembra 2024 sa 38 žiakov 6. ročníka pod vedením pedagógov P. Sečkára a Z. Pavlišinovej zúčastnilo výchovno-vzdelávacieho programu Za tajomstvami archeológie v Parku Janka Kráľa v Zlatých Moravciach.
Program bol zameraný na spoznávanie práce archeológa od objavenia nálezu až po prezentáciu výsledkov jeho práce.
Pre žiakov boli pripravené tvorivé dielne, ochutnávky pravekej kuchyne, zábavné aktivity a premietanie filmu o neandertálcoch – lovcoch mamutov.
Na 10 stanovištiach si postupne vyskúšali zber a triedenie hmotných prameňov, poprosili šamana o úspešný lov, každý z nich sa tromi ranami pokúsil uloviť mamuta ,ku ktorému sa priblížil bosými nohami, zo zrna si na kamenných drvidlách vyrobili múku, z nej a vody zamiesili placky, ktoré im pracovníčky múzea upiekli.
Najväčší úspech malo stanovište, kde mohli ochutnať pečené mäsko z mamuta – prasiatka. Na záver si vyskúšali aj praveké umenie. Zamiešali si rôznofarebné hlinené pasty a pomocou svojich prstov tvorili jaskynné maľby pravekých zvierat.
Aktivity sa žiakom veľmi páčili. Vyššie uvedenej problematike sa budeme podrobnejšie venovať na hodinách dejepisu tento školský rok.
Mgr. Pavol Sečkár
Rodičovké združenie 9.9.2024
Dňa 9.9.2024 o 15:30 hod. sa uskutoční Plenárna schôdza v telocvični školy. Následne bude pokračovať informačným popoludním v jednotlivých triedach. Účasť zákonných zástupcov je nutná.