V dňoch 6. 10.-11. 10. 2024 desať detí sprevádzaných 3 pedagógmi Pribinky vycestovalo na pracovnú cestu do Talianska. Mobilita sa uskutočnila v rámci projektu Erasmus + Green Classroom (Zelená trieda). Partnerská škola Scuola Secondaria Rita Levi Montalcini je situovaná v meste Afragola v Taliansku.
Učitelia majú prostredníctvom tohto projektu spoznať prácu kolegov v zahraničí, rôzne ekologické aktivity, či aktivity realizovateľné vo vonkajšom prostredí vo vybraných európskych krajinách. Cieľom je zlepšovať fyzický a psychický stav detí prostredníctvom zážitkového učenia vonku a environmentálnych aktivít. Pracovným jazykom bola angličtina.
Pracovný program sa začal v pondelok 7.10.2024. Zoznámili sme sa s koordinátorkou programu Erasmus + z partnerskej školy a s jej žiakmi, ktorí nás celý čas sprevádzali. Žiaci nám spravili aj prehliadku školy a jednotlivých učební. Nasali sme atmosféru školy a spoznali jej spôsob vyučovania prostredníctvom rovesníckeho učenia. Zakúsili aj netradičnú hodinu telesnej výchovy, v rámci ktorej si vyskúšali šerm. Keďže jedným z projektových cieľov je zlepšovanie fyzickej kondície žiakov prostredníctvom zážitkového učenia, sme presvedčení, že táto aktivita deti nielen zaujala, ale aj prispela k tomuto cieľu. Deti si v keramickom laboratóriu vyskúšali výrobu keramiky. V tejto tvorivej dielni sme používali prírodné materiály a žiaci tak mali možnosť spoznať ekologický spôsob výroby takýchto výrobkov v praxi.
V druhý deň mobility sme navštívili starobylé Pompeje, ktorých história siaha až do obdobia 3000 rokov pred naším letopočtom. Počasie nám prialo a mali sme možnosť vidieť nespočetné množstvo chrámov zasvätených rímskym bohom, miesta kde stáli vily s bazénmi a záhradami a kúpele. Nepochybne jednou z najzaujímavejších miest bolo divadlo kde súťažili gladiátori.
V stredu sme aj s partnerskou školou navštívili kráľovský palác Caserta s nádhernou záhradou. Záhrada sa stala v prenesenom význame zelenou triedou. Naši žiaci tak mali príležitosť precvičiť si angličtinu so svojimi rovesníkmi a zažiť vyučovanie v prirodzenom prostredí mimo bežnej triedy. Opätovne sa potvrdzuje, že učenie môže prebiehať aj v inom prostredí ako v triede a napríklad prostredie záhrady je toho dobrým príkladom.
Štvrtok sa niesol v znamení spoznávania Neapola. Videli sme najkrajšie pamiatky tohto veľkomesta, vrátane kostolíkov a dvoch hradov. Prešli sme sa typickými úzkymi talianskymi uličkami a inými neopakovateľnými zákutiami tohto prímorského talianskeho mestečka.
V posledný deň sme opätovne navštívili partnerskú školu. Naši žiaci spoločne so žiakmi z partnerskej školy zasadili semienka rôznej zeleniny v školskej záhrade. V keramickej učebni sme si vyrobili foto rámik k spoločnej fotke z recyklovateľných materiálov. Výrobok je v štýle pop artu ako pamiatku na spoločné chvíle strávené s partnerskou školou. Deti súťažili v hádaní názvov interpretov populárnych talianskych melódií v areáli školy, čím potvrdili, že učenie vonku je pre deti zaujímavé a prirodzené. Na záver sme sa rozlúčili spoločnými podpismi na naše národné vlajky. Okrem tejto pamiatky nám zostávajú aj iné, hlavne v podobe spoločných zážitkov.
Ciele projektu, napr. zážitkové učenie vonku a absolvovanie environmentálnych aktivít, boli naplnené. Pobyt vonku zjavne zlepšuje fyzický aj psychický stav detí.
Poďakovanie patrí všetkým, ktorí podali pomocnú ruku a pomohli pri organizácii mobility, hlavne učiteľom a vedeniu školy. Tešíme sa na ďalšie projektové výzvy.
Projekt bol financovaný s podporou Európskej komisie. Tento článok reprezentuje výlučne názor autorky a komisia a ani národná agentúra nezodpovedajú za akékoľvek použitie informácií obsiahnutých v tomto článku.
PhDr. Gabriela Čásarová, PhD.