Projekt eTwinning (elektronické partnerstvá) je najväčšia komunita škôl v Európe, ktorá vznikla v roku 2005. Umožňuje zamestnancom a žiakom všetkých typov škôl spájať sa na diaľku, komunikovať v bezpečnom virtuálnom prostredí, vytvárať partnerstvá so spoločným cieľom: zábavnou a inovatívnou formou vzdelávať svojich žiakov a študentov a najmä získať, rozvíjať a osvojovať si kľúčové kompetencie vo výchovno-vzdelávacom procese, najmä v oblasti digitalizácie.
Tento školský rok sa naša škola zapojila do eTwinning projektu s názvom Farebné emócie, ktorý začal v októbri 2024 s vybranými žiakmi z 8.a triedy. Ako z názvu vyplýva, zameriavame sa na emocionálne prežívanie detí, a teda ich psychické zdravie. Je to jednou z kľúčových úloh súčasného školstva. V rámci projektu s nami spolupracujú partnerské školy z Českej republiky, Ukrajiny a Talianska. Projekt je zameraný na poznávanie rôznych kultúr, zdieľanie zvyklostí, rozvíjanie komunikačných zručností, psychohygienické aktivity a spoluprácu zapojených škôl, tvorbu výstupov v rôznych IT programoch. Komunikačným jazykom je angličtina.
V projekte sme najskôr vypracovali spoločný plán projektu s projektovými partnermi. Následne sme rodičom poslali rodičovské povolenia, v ktorých sme im vysvetlili ciele a plán projektu. Po schválení projektu Národnou agentúrou a rodičmi vybraných detí začali sme pracovať na jednotlivých čiastkových úlohách. Deti získali heslá k eTwinning portálu, kde mali prístup len oni a spolupracujúce krajiny. Je tak zabezpečená elektronická bezpečnosť. Jednou z prvých úloh bolo predstaviť sa v angličtine. Na elektronickú nástenku tohto portálu sme zverejnili pár viet o sebe v angličtine. Potom sme hrali hry, kde sme predstavili svoje krajiny. Deti sa naučili vytvárať elektronické logá v aplikácii WordArt. Potom si vyskúšali vytvoriť video o škole z dostupných fotiek. Popis videa bol v angličtine. Nosnou témou novembra bola emócia šťastie. V rámci tejto témy deti kreslili obrázky šťastia a tie uverejňovali a komentovali na elektronických nástenkách- padletoch. Urobili projekty na tému Nezabudnuteľných zážitkov, v ktorých opísali svoje šťastné momenty. V diskusnom fóre na portáli sa s partnermi z iných krajín rozprávali, čo ich robí šťastnými. V decembri sme začali diskutovať na tému ďalšej emócie- smútok. Deti kreslia, aké emócie im pomáhajú zvládať smútok a tie zverejňujú ako svoje stratégie spracovania tejto emócie. V nasledujúcich mesiacoch nás čakajú ďalšie pestré emócie. Momentálne pripravujeme spoločnú e-knihu, príbeh o emóciách. Príbeh je na pokračovanie a je dopĺňaný účastníkmi projektu. Každá časť príbehu je o inej emócii a o inej partnerskej krajine. Najdôležitejším aspektom projektu je kolaborácia a teda spolupráca na čiastkových úlohách. To je zároveň aj hlavné kritérium hodnotenia kvality projektu.
Projekt eTtwinning prepája viac oblastí, v našom prípade angličtinu, informatiku a psychické zdravie detí. Poukazuje na to, že deti sa v procese výučby najlepšie učia vtedy, ak ide o činnostné učenie a teda si to, čo sa učia, aj v praxi vyskúšajú. Deti sú pozitívne hodnotené za každú úspešne zvládnutú úlohu. Dochádza k rovesníckemu učeniu, pretože to, čo nevie jedno dieťa, zvládne druhé a naučí ho to. Deti pracujú na úlohách v skupinách. Aj pre tieto, ale aj iné metódy, sa eTwinning považuje za jedno z najinovatívnejších prístupov vyučovania v súčasnosti. Projektové vyučovanie má zmysel a má pozitívnu odozvu od učiteľov, ale hlavne od tých najdôležitejších účastníkov- od samotných detí.
Tešíme sa na ďalšie dobrodužstvá v tomto projekte.
PhDr. Gabriela Čásarová, PhD.