Projekt bol cielene zameraný na rozvoj emocionálnej gramotnosti u detí. Jeho hlavným cieľom bolo podporiť žiakov v schopnosti uvedomovať si a vyjadrovať svoje emócie, porozumieť im a naučiť sa ich správne interpretovať – u seba aj u iných. Uvedené zručnosti považujeme za zásadné pre harmonické medziľudské vzťahy a celkovú kvalitu života jednotlivca. Keďže na Slovensku chýba samostatný predmet venovaný emocionálnej gramotnosti detí, považovali sme za dôležité venovať sa tejto oblasti cielene. Ranné kruhy, hoci sú cenným nástrojom, neposkytujú dostatočný priestor na systematickú prácu s emóciami, a preto vznikol tento projekt. Prepojili sme koncept ranných kruhov s obsahom etickej výchovy a realizovali ho počas hodín anglického jazyka – angličtina bola zároveň pracovným jazykom projektu.
Na projekte sme spolupracovali s partnerskými školami z Ukrajiny a Talianska, pričom hlavným komunikačným jazykom bola angličtina. Projekt prebiehal od októbra minulého roka do mája tohto roka u vybranej skupiny ôsmakov. V jeho priebehu sme spoločne čelili rôznym výzvam, ktoré si vyžadovali prekročenie komfortnej zóny a rozvoj adaptability a tímovej spolupráce.
Žiaci spolupracovali v online prostredí na rôznych spoločných úlohách. V úvode sa predstavili prostredníctvom elektronickej nástenky, kde zverejnili informácie o sebe a svojich záujmoch. Spätná väzba od rovesníkov formou lajkov a komentárov podporovala ich vzájomnú interakciu a angažovanosť. Interpretácia emócií u iných bola jednou z najnáročnejších, no zároveň najprínosnejších oblastí. Deti trénovali túto zručnosť pomocou fotografií tvárí a diskusií, počas ktorých zdôvodňovali svoje pozorovania.. Podobne sa vyjadrovali aj k výtvarným prácam a pracovným listom. Prezentácie krajín prebiehali formou hier – každá škola pripravila interaktívnu online aktivitu zameranú na gastronómiu alebo kultúru svojej krajiny. Žiaci si hravou formou rozširovali poznatky o iných kultúrach. Medzi obľúbené aktivity patrilo aj elektronické puzzle. Žiaci skladali fotografie rovesníkov vyjadrujúcich rôzne emócie, ktoré následne analyzovali v diskusii. Žiaci spoločne hlasovali za logo projektu.
Záverečným spoločným výstupom projektu bola elektronická kniha s príbehom zameraným na prácu s emóciami. Príbeh vznikal kolaboratívnym spôsobom – jednotlivé školy postupne dopĺňali pokračovanie príbehu, pričom sa žiaci učili identifikovať emócie postáv a analyzovať ich príčiny. Hotovú knihu žiaci prezentovali počas záverečnej spoločnej online konferencie.
Projekt mal výrazný dopad nielen na rozvoj emocionálnych zručností žiakov, ale aj na zlepšenie komunikácie, empatie a sociálneho cítenia v rámci kolektívu. Žiaci sa naučili pomenovávať vlastné emócie, porozumieť im a zároveň lepšie vnímať pocity ostatných. Tieto zručnosti sú kľúčové nielen pre ich osobnostný rozvoj, ale aj pre budovanie zdravých medziľudských vzťahov.
Projekt zároveň výrazne prispel k zlepšeniu jazykových a komunikačných zručností – deti sa zlepšili v angličtine, získali sebavedomie pri komunikácii s partnermi a objavili radosť z projektovej práce. Oboznámili sa s rôznymi kultúrami, učili sa tolerancii a pochopili, že ľudia v Európe sú si v mnohom podobní. Získané zážitky v nich zanechali silný dojem a chuť pokračovať v podobných aktivitách aj v budúcnosti.
Momentálne sa uchádzame o prestížne ocenenie Národný certifikát kvality, tak nám držte palce, aby sme ho za tento projekt získali!
PhDr. Gabriela Čásarová, PhD.