Vážení rodičia !
Klasifikácia žiaka je veľmi citlivá záležitosť. Stáva sa, že rodičia nie sú spokojní s klasifikáciou žiaka a potom nasledujú problémy.
Uznávam, že každý pedagogický zamestnanec by mal ovládať zásady klasifikácie a preto pred každým hodnotením (štvrťročné hodnotenie) a klasifikácia (1. a 2. polrok) sa s touto problematikou zaoberáme aj na pracovných poradách aj pedagogickej rade.
Hodnotenie žiaka sa uskutočňuje podľa metodického pokynu MŠVVaŠ SR č. 22/2011 č. 2011-3121 / 12824 : 4 – 921. Tento metodický pokyn vydáva MŠVVaŠ SR v zmysle ustanovenia § 14 ods.1 zákona č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a zmene a doplnení niektorých zákonov a znení neskorších predpisov.
Pred každou hodnotiacou a pedagogickou radou musia pedagogickí zamestnanci okrem iného dodržiavať nasledovné pravidlá:
1. Včas napísať predpísané písomné práce
2. Každý učiteľ je povinný zapísať všetky známky žiaka za klasifikované obdobie do klasifikačného záznamu
3. Výsledky slovného skúšania oznámi žiakovi skúšajúci ihneď, výsledky písomných a grafických prác najneskôr do 10 dní od napísania práce a umožní žiakovi nahliadnuť do týchto prác ( čl. 2 bod 2,3 metodického pokynu)
4. Stupeň prospechu sa neurčuje na základe priemeru klasifikácie za príslušné obdobie (čl. 4, bod 3)
5. V prípade zhoršeného prospechu, hroziacej nedostatočnej, nedostatkov v správaní (udelenie výchovného opatrenia, zníženie známky zo správania) triedny učiteľ preukázateľným spôsobom informuje zákonného zástupcu žiaka (čl. 4, bod 5)
6. Ak má žiak na konci druhého polroku nedostatočný prospech z dvoch predmetov, na základe rozhodnutia riaditeľa školy môže z týchto predmetov vykonať opravnú skúšku. Po prerokovaní v pedagogickej rade riaditeľ školy určí obsah opravnej skúšky (čl. 6, bod 3)
7. Opravná skúška je komisionálna skúška. Komisia je trojčlenná, predsedom je spravidla riaditeľ školy (alebo riaditeľom školy poverená osoba), členmi sú učiteľ, ktorý žiaka klasifikoval a učiteľ s rovnakou, prípadne príbuznou aprobáciou.
Žiak sa hodnotí výsledkami komisionálnej skúšky vtedy ak:
- vykonáva opravnú skúšku
- o preskúšanie požiada zákonný zástupca žiaka
- sa preskúšanie koná na podnet riaditeľa školy (a z rôznych iných, menej časných príčin čl.7, bod 1 )
8. Ak má zákonný zástupca žiaka pochybnosti o správnosti hodnotenia, môže do troch pracovných dní od vydania výpisu hodnotenia (1. polrok) alebo vysvedčenia (2. polrok) požiadať riaditeľa o vykonanie komisionálnej skúšky pre žiaka. V tomto prípade sa preskúšanie uskutoční neodkladne v termíne, ktorý určí riaditeľ školy. Výsledok preskúšania je konečný a oznámi sa zákonnému zástupcovi žiaka. Ďalšie preskúšanie žiaka je neprípustné. Na požiadanie zákonného zástupcu žiaka, po súhlase riaditeľa školy môže byť zákonný zástupca prítomný na preskúšaní (ale samozrejme nesmie zasahovať čl. 7, bod 3,4)
Na poradách, pracovných poradách sa pravidelne zaoberáme touto problematikou a povinnosti učiteľov sú zahrnuté v pokynoch, v uznesení a pod.
Za klasifikáciu žiaka zodpovedá vyučujúci predmetu, za koordináciu činnosti ped. zamestnancov v triede a za spoluprácu so zákonným zástupcom a oznamovaciu povinnosť triedny učiteľ.
Predkladám fotokópie – fragmenty z pokynov a uznesení z takýchto porád. Uvedené texty sú fotokópia zápisnice.
S úctou
PaedDr. Ivan Röhman
riaditeľ školy
Pozri prílohu dole: