„Ten, kto zabúda na svoju minulosť, nemá ani budúcnosť.“
J. F. Kennedy, 35. prezident USA
V duchu tejto myšlienky sa aj naši deviataci rozhodli spoznávať krásy a pamiatky Slovenska.
Vo štvrtok 26.09.2019 sme sa vybrali na exkurziu. Jej cieľom bola návšteva banského múzea a Banskej Štiavnice.
Banské múzeum v prírode, jedna z najnavštevovanejších atrakcií v regióne, je povrchová a hlbinná expozícia v pôvodnej časti šachty Ondrej a štôlne Bartolomej. Nachádza sa asi 1,5 km za Banskou Štiavnicou.
Najväčším lákadlom pre nás bolo fáranie do štôlne Bartolomej. V baníckom plášti, s prilbou a s lampášom sme zažili na vlastnej koži podmienky, v akých kedysi ťažili baníci. Počas prehliadky, ktorá trvala temer 1,5 hodiny, sme sa zoznámili s banským dielom zo 17.-19. storočia. Najcennejším exponátom bol podzemný konský ťažný gápeľ z druhej polovice 19. storočia. Pripomínal časy, keď podzemnú vodu odčerpávalo dvetisíc koní a rovnaký počet ľudí. Je jediným zachráneným zariadením svojho druhu na Slovensku.
Po spoznávaní podzemia sme sa vybrali do Banskej Štiavnice, turisticky veľmi obľúbeného mesta. História tohto banského mesta je spojená s ťažbou a spracovaním kovov, najmä zlata a striebra, už od doby bronzovej.
V meste je veľa historických pamiatok. Zaujalo nás krásne Námestia sv. Trojice, vybudované v kopcovitom teréne, aj s mohutnými meštianskymi domami. Dominantou námestia je morový stĺp so súsoším sv. Trojice. Bol postavený na znak vďaky mesta za ústup morovej epidémie v r. 1710-1711. Pôvodný jednoduchý stĺp bol neskôr prestavaný.
Jeden z domov na severnej strane Námestia sv. Trojice dnes ukrýva vzácnu mineralogickú expozíciu. Sem smerovali naše ďalšie kroky. So záujmom sme si prezreli vyše štyristo druhov minerálov z celého sveta. Súčasťou múzea je aj interaktívna dielňa, v nej žiaci zábavnou formou spoznávali niektoré minerály.
Počas prechádzky po meste sme objavili obchodík, v ktorom uchovávajú betlehem, jeden z najväčších pohyblivých drevených betlehemov na Slovensku. Obsahuje 800 postavičiek, z toho asi 400 je pohyblivých.
Naša exkurzia vyvrcholila v Banskej Štiavnici, ktorá je od roku 1993 na zozname UNESCO. Spoznali sme krásne historické mesto, v ktorom žila aj Mária Pišlová (teda Marína), veľká láska Andreja Sládkoviča. Plní dojmov sme sa vrátili domov s predsavzatím, že ešte sa sem určite vrátime.