Školský špeciálny pedagóg
Mgr. Katarína Starovičová
Kontakt: katarina.starovicova@pribinka.sk
Konzultácie: pondelok: 12:00 h – 14:00 h (podľa dohody aj v inom čase)
Z dôvodu aktuálnej epidemiologickej situácie sa konzultácie uskutočňujú výhradne prostredníctvom e-mailu.
Náplň práce školského špeciálneho pedagóga.
Školský špeciálny pedagóg je pedagogický zamestnanec podieľajúci sa na uskutočňovaní školského vzdelávacieho programu. Hlavnú náplň práce školského špeciálneho pedagóga tvorí priama práca so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v školskej integrácii.
Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sú:
- žiaci so zdravotným postihnutím - s mentálnym, sluchovým, zrakovým alebo telesným postihnutím, narušenou komunikačnou schopnosťou alebo autizmom,
- žiaci dlhodobo chorí alebo zdravotne oslabení,
- žiaci so špecifickými vývinovými poruchami učenia: dysgrafia (porucha písania), dyslexia (porucha čítania), dysortografia (porucha pravopisu), dyskalkúlia (porucha matematických schopností), dyspraxia (porucha zvládnutia zložitejších manuálnych výkonov),
- žiaci s poruchou aktivity a pozornosti,
- žiaci s poruchami správania,
- žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia,
- žiaci s nadaním.
Hlavné oblasti práce školského špeciálneho pedagóga:
1. Práca so žiakmi
Žiaci prichádzajú do učebne školského špeciálneho pedagóga na individuálne hodiny podľa vopred stanoveného rozvrhu. Na hodine sa prostredníctvom špeciálnopedagogických činností venujú rozvíjaniu tej kognitívnej funkcie, ktorú predchádzajúce diagnostické vyšetrenia v centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP) alebo centra špeciálnopedagogického poradenstva (CŠPP) odhalili ako oslabenú.
Sú to činnosti zamerané na rozvoj: sluchového a zrakového vnímania, hrubej a jemnej motoriky - grafomotoriky, matematických schopností, pozornosti, pravoľavej a priestorovej orientácie, slovnej zásoby a jazykového citu, techniky čítania a rozvoja emocionálnych a sociálnych zručností.
U žiakov 1. až 6. ročníka sú činnosti zamerané na ich reedukáciu a korekciu, pričom žiakom 7. až 9. ročníka, s vývinovými poruchami učenia, pomáha už len cielené doučovanie, pretože u detí po dosiahnutí 13. roku reedukačné cvičenia nenavodia požadované pozitívne zmeny, vzhľadom na to, že proces vnímania je ukončený. Preto včasné odhalenie prítomnosti špecifických porúch učenia, vytrvalá a pravidelná práca dieťaťa v škole a doma pri správnom odbornom vedení, sú základným predpokladom úspechu pri náprave porúch učenia. Každý, čo i len malý úspech, je preňho motiváciou a posilňuje jeho sebavedomie.
2. Spolupráca s učiteľmi
Spolupráca s triednym učiteľom je zameraná na vypracovanie individuálneho vzdelávacieho programu pre individuálne integrovaného žiaka. Pravidelné konzultácie o zvolenom postupe a napredovaní žiaka s triednym učiteľom a ostatnými vyučujúcimi. Predkladanie návrhov a podnetov na skvalitnenie a zefektívnenie výchovno-vzdelávacej práce so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
3. Spolupráca s rodičmi
Poskytovanie konzultačných a poradenských služieb zákonným zástupcom v nadväznosti na individuálny vzdelávací program vzdelávania ich dieťaťa. Výmena skúseností rodiča a učiteľa a hľadanie spoločného postupu pri edukačnom pôsobení na dieťa.
4. Spolupráca so školskými zariadeniami výchovného, psychologického a špeciálnopedagogického poradenstva a prevencie
Úlohou školského špeciálneho pedagóga je koordinovať proces, za pomoci ktorého sa žiak s problémami v učení alebo v správaní, stáva žiakom s identifikovanou a diagnostikovanou špeciálnou výchovno-vzdelávacou potrebou. Tento proces vyžaduje spoluprácu nielen školy, rodiča a žiaka, ale hlavne školského zariadenia výchovného, psychologického a špeciálnopedagogického poradenstva a prevencie (CPPPaP alebo CŠPP), ktoré vykonáva odbornú psychologickú a špeciálno-pedagogickú diagnostiku žiakom.
Naša škola spolupracuje s nasledujúcimi zariadeniami: