ČO? KARNEVAL PRE ŽIAKOV 1. - 9. ROČ.
KEDY? UTOROK 14.2. 2023 14.15 H - 16.30 H
KDE? V TELOCVIČNI
ČO NÁS ČAKÁ? PREZENTÁCIA MASIEK, SÚŤAŽE, HRY, TOMBOLA, DISKOTÉKA, SUPER ZÁBAVA
PRE MALÝCH I VEĽKÝCH
Tešíme sa na všetkých žiakov školy:)
ČO? KARNEVAL PRE ŽIAKOV 1. - 9. ROČ.
KEDY? UTOROK 14.2. 2023 14.15 H - 16.30 H
KDE? V TELOCVIČNI
ČO NÁS ČAKÁ? PREZENTÁCIA MASIEK, SÚŤAŽE, HRY, TOMBOLA, DISKOTÉKA, SUPER ZÁBAVA
PRE MALÝCH I VEĽKÝCH
Tešíme sa na všetkých žiakov školy:)
Dňa 26.1.2023 sa konalo okresné kolo súťaže Šaliansky Maťko J. Cígera Hronského. V prednese povesti si Sofia Herdová (3.a) – I. kategória a Lívia Kobesová (4.a) – II. kategória odniesli najvyššie ocenenie a budú našu školu reprezetovať aj v krajskom kole v Nitre.
Obom dievčatám držíme palce!
Mgr. Mariana Sečkárová
Škola je výchovno-vzdelávacia inštitúcia. O jej kvalite svedčia aj dosiahnuté výsledky a úspechy, ktoré sú merateľné. Za každým úspechom ale stojí veľa síl, námahy, odhodlania, vytrvalosti, odriekania, no najmä času. Naša škola má to šťastie, že ju navštevujú šikovní, talentovaní a cieľavedomí žiaci, ktorí v spolupráci s ich učiteľmi robia často aj nemožné, aby bola ich snaha viditeľná a mohli byť na seba právom hrdí.
V rámci hodnotenia olympiád a vedomostných súťaží dosahujeme niekoľkoročné významné úspechy na úrovni okresu a Nitrianskeho kraja (napríklad v školskom roku 2018/19 1. miesto v kraji).
Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy realizoval prieskum dosiahnutých výsledkov v školách na území celej Slovenskej republiky. V rámci hodnotenia za školský rok 2021/2022 sa bral ohľad najmä na dosiahnuté výsledky Testovania 5, Testovania 9 a umiestnenia žiakov v predmetových olympiádach a rôznych súťažiach.
Na základe výsledkov prieskumu INEKO sme sa v rámci Nitrianskeho kraja spomedzi 263 škôl umiestnili na 11. mieste, to znamená, že v rámci okresu na nádhernom 1. mieste. V rámci hodnotenia na celoslovenskej úrovni nám patrí 64. miesto z celkového počtu 1165 škôl.
Tieto naše umiestnenia považujeme za veľký úspech. Všetkým, ktorí stoja za týmto úspechom, patrí veľké ĎAKUJEME. Sme hrdí, že máme okolo seba takých šikovných žiakov a zanietených učiteľov. Veríme, že spoločnými silami toho dosiahneme ešte veľmi veľa.
Mgr. Lenka Herdová,
riaditeľka ZŠ,
Pribinova 1, Zlaté Moravce
V stredu 25.1.2023 sa v okresnom kole matematickej olympiády stretli šikovní matematici z piateho a deviateho ročníka, aby si zmerali svoje sily a logické myslenie pri riešení matematických úloh.
V kategórii Z5 reprezentovali našu školu Jakub Martinka a Veronika Búryová.
V kategórii Z9 nás reprezentovali Lukas Strieška a Henrieta Horvátová.
V neľahkej konkurencii žiakov ostatných základných škôl sa Henrieta Horvátová umiestnila na 1. mieste a Veronika Búryová sa stala úspešnou riešiteľkou okresného kola matematickej olympiády.
Zúčastneným žiakom ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy. Henriete držíme palce do krajského kola matematickej olympiády,
PaedDr. Sylvia Halgašová a Mgr. Alena Merčiaková
V novembri 2022 sme sa s triedou 5.a zúčastnili súťaže Ypsilon – slovina je hra.
Súťaž Ypsilon je pre žiakov základných škôl v predmete slovenský jazyk a literatúra. Cieľom súťaže je ukázať žiakom prostredníctvom zábavných cvičení, že „slovina“ je hra. Prihláseným žiakom boli zaslané testy. Na vyhodnotenie sme si museli počkať až do januára 2023. Traja žiaci dosiahli 100%-nú úspešnosť v súťaži a ostatní žiaci sa umiestnili hneď za tými najlepšími.
Výhercom gratulujeme!
Mgr. Ivona Gáliková
V šiestom ročníku sa na hodinách anglického jazyka učíme aj o jedle. Keďže sa snažíme neustále prepájať teóriu s praxou, vymysleli sme si vlastnú reštauráciu. Vyskúšali sme si objednať jedlo, aktívne sme si osvojili slovnú zásobu a spoločne sme zvládli bontón stolovania. V neposlednom rade sme si pochutnali na vynikajúcich maškrtách a strávili spolu príjemný čas.
Mgr. Ivona Gáliková
Posledný novembrový deň tisíce detí na Slovensku bojovali o titul Všetkovedko.
Do súboja o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími sa zapojilo osem žiakov 2. ročníka a dvaja žiaci 3. ročníka. V druhej kategórii súťažilo celkovo 7845 detí a v tretej 6926 detí z celého Slovenska.
Koncom januára sme sa dozvedeli, aký titul a darček si za svoj výkon zaslúžili súťažiaci z Pribinky. Najlepšie sa darilo druháčke Nelke Furkovej, ktorá získala krásne 3. miesto. Aj ostatní žiaci získali pekné ceny. Ich výsledky si môžete pozrieť v priloženom dokumente.
Ďakujeme všetkým za reprezentáciu školy vo vedomostnej súťaži.
Mgr. Andrea Pinterová
Vsekovedko_vysledky_22_23.pdf
Vsetkovedko-rebricek-2-2022-23.pdf
Vsetkovedko-rebricek-3-2022-23.pdf
Piataci našej školy si na hodinu geografie k téme SOPKY pripravili nádherné projekty a modely sopiek z rôznych materiálov.
Pozrite si niektoré z nich na videu. Zároveň sme z nich vytvorili dočasnú výstavu v respíriu školy pre všetkých žiakov.
PaedDr. Lucia Hudecová
Určite mi mnohí dáte za pravdu, keď poviem, že vzťah k rodnej vlasti by sa mal pestovať od malička, a to nielen doma, ale aj v školách. Ale ako? Jedným z množstva spôsobov je prostredníctvom vedomostí. Skúsili sme si odpovedať na otázku: Čo viem o svojej vlasti? A hlavne: Na čo som hrdý/hrdá? Tak toto bola úloha pre našich šiestakov, ktorí si v mesiaci december a január pripravili prezentáciu o Slovensku. A nie hocijakú. Veď sami zistíte prečo.
Metódou brainstormingu sme si na tabuľu napísali témy, ktoré by nás zaujímali. Na čo sme teda hrdí? Niekto spomenul hrady, niekto tradície, iný sa zmienil o krojoch. Všetky nápady sme si spísali. Potom sme hlasovaním vybrali len tie, ktoré sa nám zdali najdôležitejšie pre náš projekt o Slovensku. Prostredníctvom náhodného výberu si žiaci vylosovali iba jednu tému. Potom mohli so svojimi témami obchodovať. Kto nebol spokojný so svojou témou, mohol si ju s niekým so spolužiakov vymeniť. Každý k svojej téme zistil čo najviac faktov. Keďže žijeme v digitálnej dobe, a potrebujeme rozvíjať aj počítačovú gramotnosť, žiaci vyhľadávali fakty na internete a spísali ich na počítači. Následne sme všetky práce spojili do jednej prezentácie.
Keďže vo vyššie spomenutých triedach spolupracujeme s americkými školami v projekte Kamarát na diaľku, svoje prezentácie sme im poslali, aby spoznali našu vlasť- Slovensko. Na výmenu nám oni zase pošlú niečo o tej svojej. Už sa nevieme dočkať!
PhDr. Gabriela Čásarová, PhD.
Sprechen Sie deutsch?
Hovoríte po nemecky? Žiaci našej školy áno. Potvrdili to aj na okresnom kole Olympiády v nemeckom jazyku dňa 18.1.2023, ktoré sa uskutočnilo v Gymnáziu Janka Kráľa v Zlatých Moravciach. V kategórii 1A sa umiestnila žiačka 6.b triedy Annemarie Rosinská na prvom mieste a žiak 7. a triedy Sebastián Frajka na druhom mieste. Z celkového počtu 100 bodov získala Annemarie 90. Obidvaja súťažiaci postupujú do krajského kola.
Srdečne blahoželáme a držíme palce v ďalšom kole.
Mgr. Katarína Škulová
Chceme sa poďakovať sponzorom, ktorí prispeli do tomboly 7. školského plesu.
Ceny do tomboly venovali:
A&M Art Dance Studio
Aneko,
p. Novota,
Bella Donna Zlaté Moravce
Best Foto p. Čepček
Detské zábavné centrum Hopsáčik
Digihry.sk
Elien Elien a Elien aukcie
Infinity shop
Kameň Slovakia
Lekáreň Iris
Lekáreň Tulip
Pizzeria župan
Roman Vajda Family Elektro
Spodná bielizeň Havetta
Svadobné centrum Luan
Tinkine recepty
VION Zlaté Moravce
www.continental film.sk
FC ViOn Zlaté Moravce- Vráble
Korálky NANIVR COMP MEDIA - Viera Mrázová
NEHNUTELNOSTI. SK
pani Švecová
pani Kašubová
JUDr. Borčinová
Informačné popoludnie o prospechu a správaní žiakov za 1. polrok sa uskutoční 16.01. 2023 v jednotlivých triedach od 15.00 h do 17.00 h.
Účasť rodičov nutná!
K znalosti cudzieho jazyka neodmysliteľne patrí aj oboznamovanie sa s kultúrou štátov, ktoré daným jazykom rozprávajú. Ku kultúre patrí množstvo vecí- okrem iného aj piesne či tance, jedlá, zvyky, tradície. Málokto ale vie, že k prejavom kultúry, konkrétne hmotnej, patria aj mince a bankovky. V rámci hodín anglického jazyka sme sa preto rozhodli oboznámiť aj s touto časťou kultúry anglicky hovoriacich krajín. Aké mince a bankovky používajú naši partneri, s ktorými spolupracujeme v rámci projektu Kamarát na diaľku v USA? Ako je známe, v USA sa používajú doláre. S jednou z našich partnerských škôl, Prairie View School vo Wisconsine, USA, sme si v decembri a v janurári vymenili vzorky mincí. Poslali sme si vzorky drobných mincí- v našom prípade to boli mince v hodnote desať, dvadsať a päťdesiat centov, jednoeurová minca a dvojeurová minca. Naši partneri nám poslali svoje americké centy a doláre v podobnej hodnote. Žiaci si mince poprezerali a zaujímali sa o ne. Mince budú k dispozícii aj na ďalších hodinách anglického jazyka pre iné triedy ako názorná učebná pomôcka.
Ešte raz ďakujeme našim partnerom z projektu Kamarát na diaľku za zaujímavú výmenu a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
PhDr. Gabriela Čásarová, PhD.
Na hodinách anglického jazyka sa v osnovách často stretávame s náročnou gramatikou. Príkladom je aj minulý jednoduchý čas. Napriek tomu, že má v názve jednoduchý, pre žiakov takým určite nie je. Veď uznajte, obsahuje množstvo nepravidelných slovies, ktoré treba vedieť naspamäť, nehovoriac o tom, že má úplne inú štruktúru ako prítomný čas. Vedomí si týchto faktov, chceli sme si to uľahčiť. Rozhodli sme sa, že si žiaci budú písať si denníky. Je všeobecne známy fakt, že vedenie denníkových záznamov prináša pisateľovi pocit uvoľnenia a relaxácie. Spájame tým teda príjemné s užitočným.
Keď človek píše denník, spomína v ňom, čo sa stalo. Pisateľ denníka teda aktívne používa minulý čas. Napriek tomu, že pre našich šiestakov to bola dlhodobá a dobrovoľná úloha, žiaci sa jej zhostili bravúrne. V priebehu mesiacov november, december a január (teda v čase, keď sme preberali minulý čas) žiaci písali o tom, čo zažili v škole, doma či inde. Písať si denník nie je až také jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Obzvlášť, ak píšete v cudzom jazyku. Žiaci boli nútení vyhľadávať si slová, ktorým nerozumeli a zapájať svoju fantáziu a tvorivosť. Svoje poznámky si vyzdobovali všakovakými obrázkami a nálepkami. Výsledkom boli zaujímavé záznamy z ich osobného života. Čo je však najdôležitejšie, aktívne si precvičovali jazyk zábavnou formou. Na záver nechýbal príjemný pocit z dobre odvedenej práce.
Mnohí žiaci priznávajú, že toto bolo prvýkrát, čo si písali denník a veľmi ich tozaujalo. Ktovie, možno sme pár žiakov inšpirovali k tomu, aby si viedli denník aj v bežnom živote, nielen ako domácu úlohu. Veď mnohé slávne diela spisovateľov vznikli práve vedením denníkových záznamov a mnohé vynálezy či objavy tiež. A my ako učitelia veríme, že aj v tejto generácií žiakov sú budúci a nádejní vedci, učitelia či vynálezcovia.
PhDr. Gabriela Čásarová, PhD.
V rámci projektu Kamarát na diaľku nám 20.12. 2022 naši kamaráti z Atlanta community schools poslali nádherné, ručne robené vianočné pohľadnice. Každá pohľadnica obsahovala pár hrejivých slov a prianie k Vianociam. My sme im napísali v listoch o tom, ako trávime Vianoce a v čom sú slovenské Vianoce iné ako tie v USA. Tešíme sa, čo nám zase najbližšie pripravia! My už pre nich tiež chystáme nejedno prekvapenie. Ale o tom zas nabudúce!
PhDr. Gabriela Čásarová, PhD.
Svet komiksových postavičiek zlákal aj žiakov zo 6.b a 8.b triedy. Ako by aj nie, keď môžu ich príbehy prežívať nielen doma, ale dokonca aj v škole. Moderné vydanie učebníc anglického jazyka nám ponúka možnosť pracovať aj s týmto literárnym žánrom. Po každej druhej lekcii je v učebnici komiks, ktorý si môžeme pustiť na interaktívnej tabuli ako krátke DVD a následne čítať formou rolovej hry.
To nám však v 6.b nestačilo. Rozhodli sme sa komiks oživiť. Zahrali sme si divadielko. Doniesli sme si potrebné rekvizity a mohlo sa začať. Kto práve nehral, bol režisérom a hodnotil. Nakoniec sme sa dohodli, že si vytvoríme vlastný komiksový svet s vlastnými postavičkami. A že nie je ľahké kresliť a ešte aj písať v angličtine, sme sa presvedčili hneď. To nás však neodradilo a svoje dielka sme dokončili. Cítili sme, že tie postavy sú ako my, že žijeme svoj život aj cez nich.
Komiks je nielen obyčajná séria kreslených obrázkov s krátkym textom, ale aj akýsi samostatný svet hrdinov, ktorý ešte stále má čo ponúknuť aj dnešnej mládeži.
PhDr. Gabriela Čásarová, PhD.
Ruku na srdce, kto z nás nesníval o cestovaní do neznámych krajov či o dobrodružstvách na opačnom konci sveta? Vzdelávanie, spojené so zážitkami, má veľkú didaktickú hodnotu. V duchu tohto hesla sa niesla aj hodina pod názvom Cesta okolo sveta, ktorá sa uskutočnila dňa 8.12.2022 v 9. b triede.
Pred hrou sme si zopakovali potrebnú slovnú zásobu a hurá do toho! Najskôr sme sa rozprávali o rôznych turistických destináciách vo svete. Niektorí uviedli, že by radi trávili prázdniny pri mori, iní zas, že preferujú turistiku či prehliadky mesta. Ako podklad nám poslúžili obrázky v učebnici. Mali k dispozícií aj rôzne katalógy a obrázky z cestovných kancelárii, ako aj prekladové slovníky.Žiaci sa po anglicky rozrozprávali o tom, kde by chceli cestovať.
Potom pracovali vo dvojiciah a ich úlohou bolo hrať reálne situácie. Jeden z dvojice predstavoval zamestnanca cestovnej kancelárie a druhý zákazníka ochotného vycestovať. Na tabuľu sme si spísali všetky dôležité body, ktoré môžu v rozhovoroch spomenúť. Kam chcú ísť, na ako dlho, koľko peňazí plánujú minúť, s kým chcú vycestovať a v neposlednom rade, aký dopravný prostriedok použiť. Žiaci si vyskúšali simuláciu telefonického rozhovoru a následne na to aj reálny rozhovor v kancelárii. Hra rozvíjala finančnú gramotnosť, pretože žiaci sami museli uvážiť, koľko peňazí majú a koľko sú ochotní minúť. Na to nám dobre poslúžili nepravé peniaze. Rozvíjali aj prácu v tíme či spontánnu tvorbu nápadov.
PhDr. Gabriela Čásarová, PhD.
Dňa 14. decembra 2022 sa v priestoroch našej školy konala tradičná vianočná akadémia. Po niekoľkoročnej prestávke prišiel deň, keď sme sa mohli stretnúť a spoločne osláviť blížiaci sa príchod najkrajších sviatkov v roku.
Žiaci si pod vedením pani učiteliek pripravili bohatý program plný piesní, tancov, folklórnych prvkov i scénok s posolstvom.
Pozvanie do krásne vyzdobených priestorov školy prijali nielen rodičia, starí rodičia, priatelia školy, ale i primátor mesta PaedDr. Dušan Husár a vedúca odboru školstva Mgr. Dagmar Chrenková.
Hostí pri vstupe do budovy vítal živý betlehem s hudbou. Súčasťou sprievodných akcií boli aj vianočné trhy s množstvom výrobkov, ktoré zhotovili naši šikovní žiaci a ich pani učiteľky.
Každá naša vianočná akadémia sa nesie v znamení nejakého posolstva s hlavnou myšlienkou. Tento rok sme sa rozhodli pre tému Vianočné želanie. Nebola to náhoda. Boli sme inšpirovaní knihou Snehová sestra. V centre pozornosti boli hlavné postavy Hedviga a Julián. Juliánova rodina prežívala ťažké obdobie. Julián si myslel, že tento rok u nich Vianoce nebudú. Keď spoznal Hedvigu, všetko sa začalo meniť. A Vianoce predsa len prišli. Jeho želanie sa tak splnilo.
Neskromne môžeme tvrdiť, že všetci prítomní prežili krásne popoludnie plné nezabudnuteľných zážitkov s úsmevom na tvári, radosťou v srdci i so slzami dojatia v očiach.
Každý z nás má svoje vianočné želania. Skúsme preto všetci pomyselne odfúknuť snehovú vločku z dlane a prajme si niečo nevídané. Veď teraz je ten kúzelný čas, keď radosť a šťastie vládne v nás. Veríme, že vaše želania sa naplnia. Nezabúdajme však na to, že tie najkrajšie veci nebudú zabalené. To, čo je dôležité, nájdeme v objatí, úsmeve, pohľade či bozku. To, čo je dôležité, by malo prísť k srdcu a objať našu dušu!
Mgr. Marianna Hajková
Powered by aSc EduPage