„CESTOVANIE je jediná vec, ktorú keď si kúpiš, staneš sa bohatším.“ Seneca
Aj v tomto školskom roku absolvovali naši žiaci pod vedením štyroch pedagógov - Mgr. Zuzany Čižmárikovej, Mgr. Anny Hasprovej, Mgr. Zuzany Herdovej a Mgr. Aleny Merčiakovej koncoročný výlet - tentokrát za hranicami Slovenska, v neďalekej Viedni. Prihlásení záujemcovia si museli trošku privstať, pretože výlet začal odchodom autobusu zo Zlatých Moraviec už o pol siedmej hodine ráno. Po viac ako trojhodinovej ceste sme dorazili do cieľa – pred budovu Prírodohistorického múzea, kde už na nás čakala pani sprievodkyňa. Toto múzeum je jedným z najväčších na svete. Nachádza sa v jednej z najreprezentatívnejších budov vo Viedni postavenej v neorenesančnom slohu koncom 19. storočia. V 39 sálach - na ploche 8 700 m² – je vyše 20 miliónov exponátov, dokumentujúcich vývoj Zeme a prírody z vedných odborov: mineralógia, petrografia, geológia, zoológia i ekológia. Návštevou múzea boli žiaci uchvátení, najmä však v predhistorickej expozícii kostrami dinosaurov.
Príjemným vyvrcholením dňa bola v popoludňajších hodinách návšteva ZOO Schőnbrunn. Ide o najstaršiu zoologickú záhradu v Európe (od r. 1752), ktorú vyhlásila organizácia Zoological Society of London opakovane za najlepšiu európsku ZOO. Nachádza sa takmer v centre mesta pri zámku Schönbrunn. Spočiatku mali do záhrady prístup iba členovia cisárskej rodiny. Záhrada je rozdelená na niekoľko samostatných pavilónov. V pavilóne dažďového pralesa (Regenwaldhaus) nájdete na tisícoch štvorcových metrov pravú džungľu z Bornea s visiacimi netopiermi. Akváriá a teráriá obývajú zvieratá z oblasti Amazonky a korálových útesov. Hmyz tu má tiež početné zastúpenie v pavilóne Insektarium. Púštny pavilón (Wüstenhaus) mapuje faunu a flóru z púštnych oblastí. V polárnom pavilóne (Polarium) sa zasa môžete stretnúť s tučniakmi alebo tuleňmi. Od roku 2006 je sprístupnený aj park nosorožcov. Vo výbehoch stretnete aj slony, hrochy, nosorožce, ľadové medvede, levy, tigre a rôzne druhy opíc. Po vyše dvojhodinovom rozchode v ZOO sme sa opäť všetci stretli pri fontáne pred vstupom do ZOO, aby sme spoločne vyšli ku Gloriette, ktorá sa nachádza za záhradami zámku Schőnnbrunn. V tejto prekrásnej stavbe sa dnes nachádza kaviareň s vynikajúcim pečivom a veľkolepým výhľadom na Viedeň. Gloriette, pripomína víťazstvo Rakúska v bitke pri Kolíne a bola postavená roku 1775 , ako pripomína i nápis na strednej časti stavby: "Joseph II. AUGUSTO ET MARIA THERESIA IMPERANTIB. MDCCLXXV " (Postavená za vlády cisára Jozefa II. a cisárovnej Márie Terézie v roku 1775 ). Už vtedy ľudia dokázali oceniť krásny výhľad, a tak bola zriadená dvadsať metrov vysoká terasa, z ktorej sa v tento deň naskytol aj našim žiakom krásny pohľad na Viedeň.
Plní nových zážitkov sme v popoludňajších hodinách opustili Viedeň a vybrali sa na dlhú cestu späť do Zlatých Moraviec. Cestou sme sa ešte plánovali zastaviť pri Neziderskom jazere. Naše plány nám však prekazila niekoľkohodinová dopravná zápcha na diaľnici A4, len pár kilometrov za Viedňou, a tak sme sa dostali domov až v neskorých večerných hodinách .
Som presvedčená o tom, že hoci sme sa unavili, bol to práve ten príjemný druh únavy, ktorý by sme si pokojne opakovali každý týždeň. K celkovej pohode počas poznávacej exkurzie prispelo i príjemné počasie, ktoré bolo naším príjemným spoločníkom počas celého dňa. Bol to skutočne krásny deň plný nezabudnuteľných zážitkov.
A čo dodať na záver? Viedeň je krásne mesto plné života, ktoré vábi svojou starobylou minulosťou a dynamickou súčasnosťou. Účastníci exkurzie sa vrátili naplnení novými poznatkami a s elánom zúčastniť sa ďalších podobných exkurzií.
Mgr. Zuzana Čizmáriková
Pre inšpiráciu ponúkame zopár fotografií. Pozri fotoalbum